zdjęcie z napisem Spoiwa Kultury

Spotkanie z Antonim Liberą, czyli od Sofoklesa do Becketta

Zapraszamy na spotkanie z Antonim Liberą, prozaikiem, eseistą, tłumaczem i reżyserem teatralnym. Będzie to tzw. spotkanie hybrydowe, na którym ilość miejsc jest ograniczona i obowiązują bezpłatne wejściówki, natomiast samo spotkanie będzie dostępne online. Prowadzenie: Andrzej Skrendo.

Już w najbliższy piątek, 2 października 2020 roku, o godz. 17.00 w ProMediach przy alei Wojska Polskiego 2 odbędzie się spotkanie autorskie z Antonim Liberą – wybitnym prozaikiem, eseistą, tłumaczem i reżyserem teatralnym. Spotkanie poprowadzi Andrzej Skrendo.

Antoni Libera podczas spotkania zaprezentuje swoje książki poświęcone Samuelowi Beckettowi, a także tłumaczenia klasyki (Sofokles, Racine, Szekspir).
Uwaga! Podczas wydarzenia ilość miejsc będzie ograniczona i obowiązują bezpłatne wejściówki (dostępne drogą mailową: [email protected]). Spotkanie będzie też dostępne online w formie relacji na żywo na Facebooku biblioteki oraz w aplikacji Zoom.

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Spoiwa Kultury, organizowanego przez Teatr Kana, który realizuje akcję na podstawie „Wyludniacza”, pióra Samuela Becketta w tłumaczeniu Antoniego Libery.

Antoni Libera (1949), pisarz, tłumacz, znawca twórczości Samuela Becketta. Przełożył m.in. wszystkie jego dramaty, a także liczne dzieła prozą, eseje i wiersze, które zebrał w wydanej w 2017 r. dwutomowej edycji PIW pt. Utwory wybrane. Sztukami Becketta zajmuje się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. Dotychczas zrealizował blisko trzydzieści spektakli. Dokonał również nowego przekładu kanonu tragedii Sofoklesa (2018) i Racine’a (2019), Makbeta Szekspira oraz poezji Hölderlina (2009) i Kawafisa (2011). Przekłada libretta operowe (m.in. Salome Straussa, Śmierć w Wenecji Brittena oraz Czarna maska i Król Ubu Pendereckiego).Autor powieści Madame (1998), przełożonej na dwadzieścia języków, która w 2002 znalazła się w finale IMPAC Dublin LiteraryAward. W 2009 roku ukazała się jego proza autobiograficzna Godot i jego cień (wyd. franc. 2012), a w 2013 zbiór nowel Niech się panu darzy, z których największa, Toccata C-dur, przełożona została na kilka języków. Ostatnio wraz z dominikaninem Januszem Pydą OP opublikował dialogi o teatrze Becketta pt. Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma! (2015, wyd. ang. 2019).

Andrzej Skrendo – historyk i teoretyk literatury, profesor i dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, krytyk literacki, dziennikarz radiowy i telewizyjny.

„SKRACANIE DYSTANSU” – WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE FESTIWALOWI SPOIWA KULTURY
Tegoroczne Spoiwa Kultury – rozproszone, rozsiane po niszowych przestrzeniach miasta, oparte na kameralnych zdarzeniach, rozciągnięte w czasie, ale też intensywnie obecne w sieci, będą nie tylko próbą artystycznego definiowania nowej rzeczywistości, w której uczymy się funkcjonować, ale także zaproszeniem do tym bliższej rozmowy, do spotkania pomiędzy twórcami i widzami. W sytuacji, w której wszyscy jednakowo zmagamy się z natłokiem sprzecznych informacji i strategii radzenia sobie z tym, co nieznane i z tym, co znane aż nazbyt dobrze, dobrze jest po prostu pogadać, spotkać się prawie prywatnie, usłyszeć czyjąś historię… Wymienić się tym, czego doświadczamy. Zarówno z bliska, w bezpośredniej relacji, jak i za pośrednictwem towarzyszącej nam coraz mocniej technologii, która, choć skazuje na barierę ekranu, czasem jednak pomaga skrócić dystans.

Zapraszamy do rozmów z Twórcami – nie tylko o ich twórczości. Tam, gdzie jest to możliwe – zapraszamy też do internetowej współobecności. A stęsknionych za corocznym after party zapraszamy gorąco na nieformalny, niegłośny, „back-stejdżowy”, ale jedyny w swoim rodzaju finał festiwalu: Silent Disco! na Kwadracie.

2 października, 2020