zdjęcie z napisem Spoiwa Kultury

Spotkanie z Antonim Liberą, czyli od Sofoklesa do Becketta

Zapraszamy na spotkanie z Antonim Liberą, prozaikiem, eseistą, tłumaczem i reżyserem teatralnym. Będzie to tzw. spotkanie hybrydowe, na którym ilość miejsc jest ograniczona i obowiązują bezpłatne wejściówki, natomiast samo spotkanie będzie dostępne online. Prowadzenie: Andrzej Skrendo.

Już w najbliższy piątek, 2 października 2020 roku, o godz. 17.00 w ProMediach przy alei Wojska Polskiego 2 odbędzie się spotkanie autorskie z Antonim Liberą – wybitnym prozaikiem, eseistą, tłumaczem i reżyserem teatralnym. Spotkanie poprowadzi Andrzej Skrendo.

Antoni Libera podczas spotkania zaprezentuje swoje książki poświęcone Samuelowi Beckettowi, a także tłumaczenia klasyki (Sofokles, Racine, Szekspir).
Uwaga! Podczas wydarzenia ilość miejsc będzie ograniczona i obowiązują bezpłatne wejściówki (dostępne drogą mailową: [email protected]). Spotkanie będzie też dostępne online w formie relacji na żywo na Facebooku biblioteki oraz w aplikacji Zoom.

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Spoiwa Kultury, organizowanego przez Teatr Kana, który realizuje akcję na podstawie „Wyludniacza”, pióra Samuela Becketta w tłumaczeniu Antoniego Libery.

Antoni Libera (1949), pisarz, tłumacz, znawca twórczości Samuela Becketta. Przełożył m.in. wszystkie jego dramaty, a także liczne dzieła prozą, eseje i wiersze, które zebrał w wydanej w 2017 r. dwutomowej edycji PIW pt. Utwory wybrane. Sztukami Becketta zajmuje się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. Dotychczas zrealizował blisko trzydzieści spektakli. Dokonał również nowego przekładu kanonu tragedii Sofoklesa (2018) i Racine’a (2019), Makbeta Szekspira oraz poezji Hölderlina (2009) i Kawafisa (2011). Przekłada libretta operowe (m.in. Salome Straussa, Śmierć w Wenecji Brittena oraz Czarna maska i Król Ubu Pendereckiego).Autor powieści Madame (1998), przełożonej na dwadzieścia języków, która w 2002 znalazła się w finale IMPAC Dublin LiteraryAward. W 2009 roku ukazała się jego proza autobiograficzna Godot i jego cień (wyd. franc. 2012), a w 2013 zbiór nowel Niech się panu darzy, z których największa, Toccata C-dur, przełożona została na kilka języków. Ostatnio wraz z dominikaninem Januszem Pydą OP opublikował dialogi o teatrze Becketta pt. Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma! (2015, wyd. ang. 2019).

Andrzej Skrendo – historyk i teoretyk literatury, profesor i dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, krytyk literacki, dziennikarz radiowy i telewizyjny.

„SKRACANIE DYSTANSU” – WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE FESTIWALOWI SPOIWA KULTURY
Tegoroczne Spoiwa Kultury – rozproszone, rozsiane po niszowych przestrzeniach miasta, oparte na kameralnych zdarzeniach, rozciągnięte w czasie, ale też intensywnie obecne w sieci, będą nie tylko próbą artystycznego definiowania nowej rzeczywistości, w której uczymy się funkcjonować, ale także zaproszeniem do tym bliższej rozmowy, do spotkania pomiędzy twórcami i widzami. W sytuacji, w której wszyscy jednakowo zmagamy się z natłokiem sprzecznych informacji i strategii radzenia sobie z tym, co nieznane i z tym, co znane aż nazbyt dobrze, dobrze jest po prostu pogadać, spotkać się prawie prywatnie, usłyszeć czyjąś historię… Wymienić się tym, czego doświadczamy. Zarówno z bliska, w bezpośredniej relacji, jak i za pośrednictwem towarzyszącej nam coraz mocniej technologii, która, choć skazuje na barierę ekranu, czasem jednak pomaga skrócić dystans.

Zapraszamy do rozmów z Twórcami – nie tylko o ich twórczości. Tam, gdzie jest to możliwe – zapraszamy też do internetowej współobecności. A stęsknionych za corocznym after party zapraszamy gorąco na nieformalny, niegłośny, „back-stejdżowy”, ale jedyny w swoim rodzaju finał festiwalu: Silent Disco! na Kwadracie.

Data rozpoczęcia
2 października, 2020
17:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Święto Wolnej Książki

Święto Wolnej Książki

15 czerwca, 2021
0.00
przestrzeń miejska
Do czego potrzebne jest nam Pomorze i jego historia?

Do czego potrzebne jest nam Pomorze i jego historia?

16 czerwca, 2021
18.00
Rysunek z pamięci. Warsztaty z Weroniką Fibich [Poezja miasta]

Rysunek z pamięci. Warsztaty z Weroniką Fibich [Poezja miasta]

17 czerwca, 2021
17.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content