Spotkanie z Ałbeną Grabowską [Zaczytany Szczecin]

20 lipca (środa) o godz. 18:00 w filii nr 4 (ul. Barnima 25) ugościmy Ałbenę Grabowską, autorkę powieści obyczajowych, na czele z cyklem “Stulecie winnych”, który to został zekranizowany dla Telewizji Polskiej. Rozmowę z pisarką w ramach projektu czytelniczego [Zaczytany Szczecin] poprowadzi Joanna Skonieczna.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Książki autorki będzie można nabyć w trakcie spotkania w informatorium filii.

Ałbena Grabowska o sobie:

“Moje imię oznacza kwitnącą jabłoń i podkreśla bułgarskie korzenie. Zawdzięczam je mojej mamie, która jest muzykiem klasycznym. Mój tata był inżynierem, urodziłam się i wychowałam w Polsce, ale utrzymywałam i nadal utrzymuję kontakt z moimi bułgarskimi krewnymi. Uwielbiałam jeździć na wakacje do babci w Rodopy.

Z wykształcenia jestem lekarzem neurologiem i nadal praktykuję. Mam dwa stopnie specjalizacji i certyfikat epileptologa, a w 2004 roku uzyskałam stopień doktora nauk medycznych. Jestem sekretarzem Polskiego Towarzystwa Epileptologii.

Debiutowałam w 2011 roku książką non-fiction „Tam, gdzie urodził się Orfeusz”, w której opisałam historię moich bułgarskich przodków oraz kulturę regionu Rodopów, gdzie mam rodzinę. Napisałam tę książkę dla moich dzieci i myślałam, że pierwsza będzie zarazem ostatnią.

Tak się nie stało, bo od tego czasu napisałam ponad 20 książek, z których największą popularność zdobyła saga „Stulecie Winnych” (1-3) zekranizowana przez Telewizję Polską.

W swoim dorobku mam książki dla dzieci (czteroczęściowy cykl o przygodach Julka i Mai, m.in. „Julek i Maja w labiryncie”), dystopijną powieść fantasy dla młodzieży („Nowy świat”), współczesne powieści obyczajowe („Coraz mniej olśnień”, „Lady M.” i „Lot nisko nad ziemią”), trzytomowy cykl „Alicja w krainie czasów””
(informacje z oficjalnej strony www Autorki)

Wydarzenie realizowane w ramach projektu “Zaczytany Szczecin” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Patroni: SzczecinCzyta.pl, wSzczecinie.pl, Kurier Szczeciński

Partnerzy: Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora, Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie, Szkoła Podstawowa nr 11, Szkoła Podstawowa nr 54

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie belka-1.jpg

20 lipca, 2022