Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy

11 marca (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie online promujące książkę „Skalpel ’68. Kampania antysemicka w środowisku szczecińskich lekarzy”. Wydarzenie odbędzie się na profilu facebookowym biblioteki (udostępnionym na profilach Instytutu Historycznego, Uniwersytetu Szczecińskiego i Wydawnictwa Universitas), a gościć będziemy autorów publikacji, Magdalenę i Radosława Ptaszyńskich, Różę Król przewodniczącą TSKŻ w Szczecinie, a także szczecińskich emigrantów – Renatę Greenspan z USA oraz Włodzimierza Mietka Szpirta z Danii. Spotkanie poprowadzi Eryk Krasucki. Wstęp wolny.

Magdalena Ptaszyńska – lekarka Oddziału Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Naczyniowej Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie; doktorantka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Radosław Ptaszyński – politolog, socjolog, historyk; profesor w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego; sekretarz redakcji „Polish Biographical Studies”; nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego (2019), Nagrody im. Oskara Haleckiego w konkursie „Książka Historyczna Roku” (2018, 2019), Nagrody im. Jana Długosza (2019). Laureat Zachodniopomorskiego Nobla.

Róża Król – ur. 1943 w Kazachstanie, jej rodzina pochodziła z Zamojszczyzny; od 1946 r. mieszka w Szczecinie; absolwentka II LO i Politechniki Szczecińskiej; przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie

Renata Greenspan (Gelber) ur. 1944 absolwentka I LO i Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, lekarka szpitala przy ul. Akrońskiej; od 1969 r. na emigracji w USA, emerytowany pułkownik US Army, Korpus Medyczny; ordynatorka oddziałów patologii w szpitalach wojskowych w Fort Belvior, Stuttgarcie, Frankfurcie nad Menem, Fort Sam, Waszyngtonie; 2003–2007 dyrektorka Armed Forces Institute of Pathology; 2007–2012 dyrektorka BioSpecimen Network program United States Military Cancer Institute; starszy patolog w John P. Murtha Cancer Center, Walter Reed National Military Medical Center, adiunkt w Uniformed Services University of the Health Sciences, członkini American Association of Cancer Researchers i innych towarzystw naukowych, autorka publikacji poświęconych patologii.

Włodzimierz Mietek Szpirt, ur. 1950 w Szczecinie; absolwent I LO; w 1969 r., po pierwszym roku studiów medycznych wyjechał do Danii, lekarz specjalista nefrologii i interny; ordynator w Klinice Nefrologii Rigshospitalet w Kopenhadze, odpowiedzialny za sekcję aferezy i leczenia układowych zapaleń naczyń; 2013–2017 prezydent International Society for Apheresis, członek European Dialysis and Transplantation Association oraz innych towarzystw naukowych, autor kilkudziesięciu prac naukowych.

O książce:

Książka Magdaleny i Radosława Ptaszyńskich doskonale pokazuje, jak skalpel propagandy i nagonki Marca 1968 r. przeciął życie szczecińskich Żydów. Jej wyjątkowość to ukazanie mechanizmów wielkiej historii z perspektywy indywidualnych losów. Rozmowy z emigrantami, trud pracy w archiwach i ciekawa narracja pozwoliły na stworzenie swego rodzaju pomnika. Powstał w ten sposób fragment listy strat polskiej medycyny. Dzięki tej książce „obecność nieobecnych” staje się bliska każdemu, kto zechce po taką lekturę sięgnąć.

Róża Król, przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie

Tę książkę czyta się dobrze, liczne cytaty ze wspomnień, relacje, wreszcie koncentracja na bohaterach z krwi i kości powodują, że mamy do czynienia z wartką, wciągającą narracją. Są to losy, które mogłyby stać się kanwą dla pasjonującej opowieści fabularnej. Na takich składowych jak sielanka, napiętnowanie, wygnanie, życie na nowo, zbudowana została przecież niejedna powieść i film.

Marcin Zaremba, Uniwersytet Warszawski

Docenić należy pomysłowość i konsekwencję Autorów w dociekaniu prawdy, co wbrew pozorom nie było sprawą łatwą, ponieważ temat wciąż wywołuje mnóstwo emocji. Autorzy opisują przeszłość i teraźniejszość szczecińskich medyków pochodzenia żydowskiego z godnym podziwu znawstwem i biegłością, nie zapominając przy tym o znaczeniu współczynnika humanistycznego.

Eryk Krasucki, Uniwersytet Szczeciński

Partner: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas” w Krakowie
Patronat honorowy: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
Publikacja dofinansowana przez Uniwersytet Szczeciński
Publikacja wydana pod patronatem i dzięki wsparciu finansowemu Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie
Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego

Data rozpoczęcia
11 marca, 2021
18:00
Miejsce
online
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

[Spotkania z planszówkami] nowa grupa

[Spotkania z planszówkami] nowa grupa

24 kwietnia, 2024
17.00
[Ekipa Seniora]

[Ekipa Seniora]

24 kwietnia, 2024
14.00
Warsztaty tworzenia kosmetyków [Senioriada]

Warsztaty tworzenia kosmetyków [Senioriada]

24 kwietnia, 2024
13.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content