Siła kobiecej opowieści [warsztaty]

20 lutego (poniedziałek) o godz. 17:00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na pierwsze w cyklu czterech, warsztaty pisarskie skierowane do kobiet, prowadzone przez Beatę Zuzannę Borawską.

Na warsztaty obowiązują zapisy mailowe: [email protected]

Punktem wyjścia do warsztatów jest: szeroko pojęta kobiecość, współczesne spojrzenie na płeć kulturową i nurt herstory w literaturze. Poszukamy odpowiedzi na pytania: Czym dzisiaj jest „literatura kobieca”? Jakie znaczenie ma płeć w procesie pisania, postrzegania? Czy istnieje coś takiego jak „kobiecy język”?

Literacką osią, wokół której zostanie osadzona praca warsztatowa, będzie książka pt. „Sama siebie nie pamiętam”: jej różnorodna forma skłania do wielowarstwowej analizy oraz refleksji wokół tego co m.in. kobiece, stare, chore, dekonstruujące się. Również w pracy warsztatowej wykorzystywane będą fragmenty wypowiedzi osób publicznych na temat kobiet, które zestawiane będą z fragmentami esejów Rebekki Solnit („Mężczyźni objaśniają mi świat”, „Nadzieja w mroku”, „Matka wszystkich pytań”), czy wierszem „Portret kobiecy” Wisławy Szymborskiej (2023 rokiem Wisławy Szymborskiej).

Praca praktyczna będzie polegała na tym, że każda uczestniczka, napisze/podejmie próbę napisania opowiadania z perspektywy kobiecej na podstawie wypowiedzi/obserwacji innej uczestniczki, z którą będzie w parze podczas warsztatów. Pracować będziemy zarówno w grupie, w parach oraz indywidualnie. Na indywidualne życzenie opowiadania zostaną opublikowane na YT w formie audiobooka czytanego głosem prowadzącej.

Każda uczestniczka dostanie teczkę z materiałami, gdzie będzie mogła znaleźć m.in. informacje na temat podstaw budowy tekstu literackiego oraz takich pojęć jak metafora, porównanie, synonim, wstęp, rozwinięcie, zakończenie, puenta, bohaterka, świat przedstawiony. Podczas zajęć praktycznych wykorzystywać będziemy elementy tańca/ruchu, ćwiczenia relaksacyjne, krzyk, szept, śpiew, pracę z lusterkiem.

Drugie warsztaty w cyklu odbędą się 27 lutego (poniedziałek), również o godz. 17:00.

BEATA ZUZANNA BORAWSKA – autorka książki Sama siebie nie pamiętam (Wydawnictwo Granda, premiera 2021 r.), opowiadania Tajemnice barci w Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction. 2021 (Wydawnictwo Phantom Books Horror, premiera 2022 r.), opowiadania Syrenie stawy w Bizarny Szczecin (Wydawnictwo Granda, premiera 2022 r.). Od ponad dziesięciu lat związana z kulturą jako: dziennikarka, animatorka kultury, wydawczyni płyt z muzyką jazzową.

Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu Miasta Szczecin w ramach Mecenatu Kulturalnego Miasta Szczecin.

Data rozpoczęcia
20 lutego, 2023
17:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Konstrukt gangstera. Spotkanie z Marcinem Grzelakiem [Szczecin literacki]

Konstrukt gangstera. Spotkanie z Marcinem Grzelakiem [Szczecin literacki]

24 maja, 2024
18.00
Z piłką i książką. Spotkanie z piłkarzami [W Pogoni za książką]
Wydarzenie dla dzieci

Z piłką i książką. Spotkanie z piłkarzami [W Pogoni za książką]

24 maja, 2024
17.00
Jasne Błonia
Słowa mają Moc! [Logopedia]
Wydarzenie dla dzieci

Słowa mają Moc! [Logopedia]

25 maja, 2024
11.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content