grafika promująca projekt Poezja miasta

Różewicz. Spotkanie na stulecie urodzin

2021 jest rokiem Tadeusza Różewicza. Dlatego 9 września (czwartek) o godz. 18.00 zorganizujemy panel dyskusyjny, w którym weźmie udział dwóch wybitnych znawców twórczości poety, prof. Andrzej Skrendo i prof. Piotr Śliwiński.

Prof. Piotr Śliwiński o Tadeuszu Różewiczu: „Różewicz, poeta jak nikt wyczulony na kiełznające jednostkę oddziaływanie języków kulturowych, w tym także języka zbiorowej pamięci, i z tej racji będący pisarzem na wskroś politycznym, demaskuje, destruuje, ośmiesza te języki, dążąc do odnalezienia skrawka autentyczności i bliskości w doświadczeniu słabnącego ciała, niesłabnącego bólu czy wreszcie w intuicjach śmierci.”

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/rok-rozewicza/

Andrzej Skrendo – historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki, specjalista z zakresu twórczości Tadeusza Różewicza. Jego doktorat „Tadeusz Różewicz i granice literatury” został wydany w wersja książkowi książkowej. Praca została wyróżniona Nagrodą Indywidualną Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Habilitację uzyskał w roku 2008 na podstawie książki „Poezja modernizmu. Interpretacje” (Kraków 2005) w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. W roku 2016 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Opracował w Bibliotece Narodowej „Wybór poezji” Tadeusza Różewicza oraz książkę „Przodem Różewicz” i wiele innych publikacji.

Piotr Marian Śliwiński – polski krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, nauczyciel akademicki i profesor nauk humanistycznych. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor artykułów i książek krytycznoliterackich, współautor Literatury polskiej XX wieku (razem z Anną Legeżyńską i Bogumiłą Kaniewską), Literatury polskiej 1976–1998 (razem z Przemysławem Czaplińskim) i Poezji polskiej po 1968 roku (razem z Anną Legeżyńską). W 2012 opublikował zbiór esejów Horror poeticus.

Twórca i kurator festiwalu Poznań Poetów. W latach 2006–2013 przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Gdynia. W 2008 roku został uhonorowany Nagrodą im. Kazimierza Wyki. Od 2015 jest przewodniczącym kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. Szef projektu Polska Poezja Współczesna. Przewodnik encyklopedyczny

Wydarzenie jest częścią projektu “Poezja miasta”.

Partnerzy projektu:

• Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora
  • Prywatna Szkoła Podstawowa Leonarda Piwoni

Patroni medialni:

• portal SzczecinCzyta.pl
  • portal wSzczecinie.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

9 września, 2021