grafika z napisem Pomerania Incognita

Praca przymusowa na Pomorzu podczas II wojny światowej [Pomerania Incognita]

20 października (środa) o godz. 18.00 zapraszamy na wykład Tomasza Ślepowrońskiego “Praca przymusowa na Pomorzu podczas II wojny światowej”. Wykład odbędzie się w ramach projektu “Pomerania incognita” oraz szczecińskich Dni Polsko-Niemieckich.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/pracaprzymusowa/ Zapisu na spotkanie można dokonać także osobiście w filii od pn do pt w godz. 8-20 lub telefonicznie 91 506 50 58. Ilość miejsc jest ograniczona.

O wykładzie
Zjawisko pracy przymusowej podczas II wojny światowej mimo postępu badań historycznych pozostaje nadal w cieniu innych traumatycznych doświadczeń z tego okresu. W mniejszym stopniu dotyczy to Pomorza Zachodniego będącego wówczas częścią państwa niemieckiego, gdzie poza deportacją Żydów, bombardowaniami Szczecina i walkami w 1945 r., stanowi ważny element miejscowej martyrologii. Deficyt siły roboczej, wynikający z mobilizacji i rozbudowy zakładów produkujących na potrzeby wojny, spowodowała że pierwsi jeńcy i robotnicy przymusowi zostali przewiezieni na Pomorze już we wrześniu 1939 r. Po Polakach wraz z dalszymi niemieckimi podbojami przybywały transporty Francuzów, Belgów, Serbów i narodów zamieszkujących ZSRR. Pracowali także w różnym charakterze robotnicy Czescy, Bułgarscy i Włosi. W większości na mało uprzemysłowionym Pomorzu trafiali oni do pracy w rolnictwie, choć spora ich część była wykorzystywane do pracy w fabrykach szczecińskich. W szczytowym momencie w 1944 r. ich łączna liczba wynosiła ponad 225 tys. przymusowo zatrudnionych. Ich status był zróżnicowany, a najsurowiej traktowani byli Polacy i robotnicy ze wschodu, natomiast mieszkańcy państw zachodnich posiadali większą swobodę.

“Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością” to projekt popularyzujący historię Pomorza od pradziejów po wiek XX.

Raz w miesiącu organizujemy w filii bibliotecznej nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) wykłady tematyczne połączone z dyskusją oraz okazjonalnie spotkania promujące książki wydane przez pracowników naukowych Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego i Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, których tematyka zainteresuje większe grono odbiorców.

Organizatorzy projektu:
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
Fundacja Ścieżkami Pomorza

Data rozpoczęcia
20 października, 2021
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Żywa Biblioteka 2024

Żywa Biblioteka 2024

20 kwietnia, 2024
11.00
Mirek z szuflady. Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem

Mirek z szuflady. Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem

22 kwietnia, 2024
18.00
[Spotkania z planszówkami] dla dzieci i młodzieży
Wydarzenie dla dzieci

[Spotkania z planszówkami] dla dzieci i młodzieży

22 kwietnia, 2024
15.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content