Popkulturowo w bibliotece [Tydzień Bibliotek]

10 maja (pt.) od godz. 16:00 Siódemka (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) stanie się popkulturowym uniwersum.

Lokalni fani cosplayu, LARPów i RPG oraz komiksów i animacji japońskich zapraszają na cztery godziny wypełnione atrakcjami w dwóch salach biblioteki.

W programie prelekcje tematyczne, warsztaty plastyczne oraz quiz z nagrodami!
Niech biblioteka stanie się miejscem spotkania fandomowego hobby.

Na wszystkie atrakcje zapraszamy osoby od 12. roku życia.

Zapisy na warsztaty biżuterii – osobiście w filii, tel. +48 91 506 50 58
lub mailowo [email protected]

Program wydarzenia:

SALA KAMERALNA

16:00 Warsztaty biżuterii z masy samoutwardzalnej (Gabriela „Gabrietta” Gryta)

Wiele cosplayów wymaga charakterystycznych dodatków, typu kolczyki i różnego rodzaju wisiorki. Ponieważ ciężko znaleźć tego typu elementy, najłatwiej jest je sobie samodzielnie ulepić. Zapraszam na warsztaty pracy z masą samoutwardzalną. Jeśli macie w głowie jakiś projekt to weźcie ze sobą zdjęcia postaci lub po prostu przyjdźcie i skorzystajcie z gotowych foremek. Powstałe prace będziemy malować i lakierować.
(max. 10 osób).

Gabriela „Gabrietta” Gryta
Członkini Szczecińskiego Klubu Azji. Wielokrotnie prowadziła prelekcje oraz warsztaty origami tradycyjnego i modułowego, sumi-e czy linorytu. Interesuje się kulturą japońską oraz rękodziełem. Zajmuje się poligrafią, arteterapią seniorów i social mediami. Prowadzi własną stronę Gabrietta Handmade i social media, gdzie można znaleźć jej prace.
Linki:

17:00 Larpowe ABC, czyli czym są larpy i jak zacząć w nie grać (Paprykarz Larpowy)

Lubisz odgrywanie postaci na sesjach RPG, deskach teatru lub na konkursach cosplay? Od zawsze marzysz, by móc na chwilę przenieść się do swojego ukochanego świata fantasy? A może wolisz bicie się na bezpieczne miecze lub pisanie skomplikowanych scenariuszy? Jeśli odpowiedź na choć jedno z tych pytań brzmi “tak” to LARP jest czymś dla ciebie!

Na prelce odpowiemy sobie przede wszystkim na pytanie “czym właściwie są larpy?” i opowiemy, jak wygląda larpowanie w Polsce, w jakich miejscach najlepiej szukać swoich pierwszych gier i na co zwracać uwagę jako początkujący gracz. Podzielimy się też z Wami naszymi doświadczeniami jako gracze i twórcy, gdzie opowiemy m.in. o naszych sposobach na wymyślanie scenariuszy, pisanie kart postaci czy wcielaniu się w postać. A na koniec, kto wie – chętnym może uda się nawet zagrać krótką pokazową grę?

18:00 Jak szata zdobi człeka. O cosplayu i rekonstrukcji historycznej
(Artur “Hatto” [Klub Miłośników Mangi Isekai] i Michał “Afgan” [GRH „Strzała” i Projekt Nomonhan])

Luźna debata rekonstruktora i cosplayera mająca na celu wywnioskowanie… co ma wspólnego odgrywanie ulubionej postaci ze świata popkultury z historycznym biciem się i dzierganiem na drutach?

19:00 Jaki to cosp? – quiz z nagrodami – [Klub Miłośników Mangi Isekai]

Cosplaye mangowe zawsze przykuwają wzrok uczestników konwentów. A czym kreatywność i wyobraźnia tworzących stroje większa, tym finalny obraz atrakcyjniejszy.
Fani mangi i anime śledzący na bieżąco serie na wyścigi rozpoznają stroje swych ulubionych postaci. Zatem zabawmy się w odgadywanie. Czy za każdym razem na pytanie „Jaki to cosp?” odpowiecie poprawnie? [Klub Miłośników Mangi Isekai] zaprasza na quiz z nagrodami.
(max. 20 osób).

SALA SPOTKAŃ

16:00 RPG w klimatach anime, także po polsku! (Senior – Szczeciński Klub Azji)

Jesteś fanem anime i jednocześnie grasz, lub chciałbyś zagrać, w „papierowe” RPG? Czy istnieje możliwość połączenia tych hobby? Ależ owszem! Są systemy RPG, w których można poczuć się jak w anime. Opowiemy o historii takich systemów i spróbujemy zachęcić do zagrania w kilka z nich, które znamy z autopsji. Tak, kilka z nich wydano po polsku!

17:00 Jak powstał konwent – Zachodniopomorski konwent Mizukon?
(Neru – Szczeciński Klub Azji)

Mizukon — największy konwent mangi i anime w Zachodniopomorskim. Dlaczego Mizukon? Od czego się zaczęło? Jak przebiegła pierwsza edycja i w jakim kierunku zmierzamy. Na te kilka tematów porozmawiamy podczas prelekcji.
Wiek uczestników: 12+
Czas trwania: 55 min.

18:00 Manga no janru – czyli ogólnie o gatunkach mang.
(Rikey — Szczeciński Klub Azji)

Na prelekcji będziemy mówić o gatunkach i niektórych motywach występujących w mangach. Opowiemy również o kategoriach wiekowych niektórych z gatunków. Na koniec możemy podyskutować o naszych ulubionych gatunkach mang i za co je lubimy. Serdecznie zapraszamy początkujących, ale również doświadczonych z mangami.

19:00 Od RPG do literatury – jak połączyć granie i „mistrzowanie” z pasją literacką. (Arek Mielczarek „Armiel” – Topory)

Posłuchajmy o tym jak pasje do grania połączyć z pasją pisania. Jak wydać książkę opartą o system RPG, żeby nie wejść w schematyzm. Spotkanie dla fanów gier RPG oraz przyszłych pisarzy.

10 maja, 2024