Poniemieckie. Spotkanie z Karoliną Kuszyk

8 listopada (poniedziałek) o godzinie 18.00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) będziemy gościć Karolinę Kuszyk, autorkę głośnego reportażu “Poniemieckie”. Z gościnią rozmawiać będzie Krzysztof Lichtblau. 

Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania pod poniższym linkiem: https://app.evenea.pl/event/karolina-kuszyk/

Zapisu na spotkanie dokonać można także osobiście w filii nr 7 (pn-pt, 8-20) lub telefonicznie:  91 506 50 58.

Spotkanie z Karoliną Kuszyk współorganizujemy z Ośrodkiem Teatralnym Kana. Autorka będzie gościnią Teatru Kana i weźmie udział w spotkaniu po spektaklu Teatru Brama „Stacja Świadek” 9.11 o godzinie 19:00 w Teatrze Kana. Spektakl odbędzie się 9.11 o godzinie 18:00.

Poniemieckie to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania.

Karolina Kuszyk – germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Urodzona – 1977. Tłumaczyła na polski m.in. Ilse Aichinger, Maxa Frischa, Bernharda Schlinka, Karen Duve, Antje Rávic Strubel i André Kubiczka. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Kwartalniku Literackim Wyspa”, „Notesie Wydawniczym”, „Die Zeit”, „Deutschlandradio Kultur” i „Tagesspiegel Berlin”. W książce „Poniemieckie” opisuje fenomen „Ziem Odzyskanych” i związane z tym zagadnienie tożsamości. Opowiada o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje.

Data rozpoczęcia
8 listopada, 2021
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Słowa mają Moc! [Logopedia]
Wydarzenie dla dzieci

Słowa mają Moc! [Logopedia]

9 grudnia, 2023
11.00
Manga-matsuri. I urodziny Isekaia

Manga-matsuri. I urodziny Isekaia

11 grudnia, 2023
17.00
Warsztaty plastyczne przed Świętami
Wydarzenie dla dzieci

Warsztaty plastyczne przed Świętami

12 grudnia, 2023
17.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content