Poniemieckie. Spotkanie z Karoliną Kuszyk

8 listopada (poniedziałek) o godzinie 18.00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) będziemy gościć Karolinę Kuszyk, autorkę głośnego reportażu “Poniemieckie”. Z gościnią rozmawiać będzie Krzysztof Lichtblau. 

Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania pod poniższym linkiem: https://app.evenea.pl/event/karolina-kuszyk/

Zapisu na spotkanie dokonać można także osobiście w filii nr 7 (pn-pt, 8-20) lub telefonicznie:  91 506 50 58.

Spotkanie z Karoliną Kuszyk współorganizujemy z Ośrodkiem Teatralnym Kana. Autorka będzie gościnią Teatru Kana i weźmie udział w spotkaniu po spektaklu Teatru Brama „Stacja Świadek” 9.11 o godzinie 19:00 w Teatrze Kana. Spektakl odbędzie się 9.11 o godzinie 18:00.

Poniemieckie to błyskotliwa opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia – z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn. I zadaje pytania.

Karolina Kuszyk – germanistka i polonistka, absolwentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, tłumaczka literatury niemieckiej i trenerka kompetencji międzykulturowych. Urodzona – 1977. Tłumaczyła na polski m.in. Ilse Aichinger, Maxa Frischa, Bernharda Schlinka, Karen Duve, Antje Rávic Strubel i André Kubiczka. Prowadzi zajęcia z przekładu literackiego i krytyki literackiej na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Publikowała w „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Kwartalniku Literackim Wyspa”, „Notesie Wydawniczym”, „Die Zeit”, „Deutschlandradio Kultur” i „Tagesspiegel Berlin”. W książce „Poniemieckie” opisuje fenomen „Ziem Odzyskanych” i związane z tym zagadnienie tożsamości. Opowiada o tym, jak biografie poniemieckich domów, rzeczy i cmentarzy splatały się z losami ich polskich spadkobierców, autorka zastanawia się także, czym jest dziś polskość i ile obcości potrafimy znieść w tym, co swoje.

Data rozpoczęcia
8 listopada, 2021
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Szczecin Na dziecięcą nutę! Koncert z okazji Światowego Dnia Głosu
Wydarzenie dla dzieci

Szczecin Na dziecięcą nutę! Koncert z okazji Światowego Dnia Głosu

18 kwietnia, 2024
17.00
Żywa Biblioteka 2024

Żywa Biblioteka 2024

20 kwietnia, 2024
11.00
Mirek z szuflady. Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem

Mirek z szuflady. Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem

22 kwietnia, 2024
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content