Ponad sto wraków – i nie tylko… Podwodne tajemnice i zagadki Dolnej Odry [Pomerania incognita]

23 maja (wtorek) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) zapraszamy na wykład dr. Piotra Malińskiego na temat podwodnych tajemnic Dolnej Odry.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością], a udział w nim oczywiście jest bezpłatny.

Odra w dolnym biegu jest rzeką, która skrywa w swych głębinach mnóstwo zatopionych, pamiątek z przeszłości. Jej dno to prawdziwa „skarbnica” podwodnego dziedzictwa kultury – spoczywają na nim wraki różnych jednostek pływających i pojazdów kołowych oraz wiele innych tajemniczych obiektów.

Rozpoznanie potencjału tych zasobów było celem projektu „Etnoarcheologia podwodna Dolnej Odry. Wstępne badania wraków na wybranych odcinkach rzeki”, prowadzonego przez Uniwersytet Szczeciński w latach 2018-2019, a finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. O wynikach badań, napotkanych wyzwaniach, trudnościach i nierozwiązanych jeszcze przez naukę zagadkach opowie realizator projektu – dr Piotr Maliński.

Dr Piotr Maliński studiował etnologię oraz archeologię orientalną i antyczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 2013-2022 pracował na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, obecnie jest adiunktem w Dziale Historii i Antropologii Kulturowej Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie. Zajmuje się interdyscyplinarnymi badaniami dziedzictwa i krajobrazu kulturowego rzek oraz dolin rzecznych. Zorganizował kilkanaście ekspedycji naukowych do Afryki i Azji.

Partnerami wydarzenia oraz cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Data rozpoczęcia
23 maja, 2023
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

O Św. Ottonie bajania. Spotkanie z Mirkiem Wacewiczem oraz Marcinem Przydatkiem

O Św. Ottonie bajania. Spotkanie z Mirkiem Wacewiczem oraz Marcinem Przydatkiem

22 lutego, 2024
18.00
Zabawy z Potargańcem [Literacki Kącik Malucha]
Wydarzenie dla dzieci

Zabawy z Potargańcem [Literacki Kącik Malucha]

22 lutego, 2024
17.00
Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

22 lutego, 2024
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content