[Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]

26 października (środa) o godz. 18:00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na cykliczne spotkanie w tematyce historyczno-archeologicznej.

Prof. dr hab. Marian Rębkowski, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN wygłosi wykład pt. „Jak powstało Księstwo pomorskie”.

Wykład poświęcony będzie problemowi genezy księstwa pomorskiego w XI i XII w. Analizując wyniki badań archeologicznych i źródła pisane, Autor przedstawi propozycję rozwiązania jednej z największych zagadek w dziejach Pomorza, jaką stanowią okoliczności, chronologia i miejsce uformowania się w tej części ziem nadbałtyckich władzy o charakterze wczesnopaństwowym.

Prof. dr hab. Marian Rębkowski – archeolog średniowiecza, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003-2019 był jednocześnie pracownikiem Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie stworzył Katedrę Archeologii. Jego badawcze zainteresowania związane są ze średniowiecznymi miastami, chrystianizacją Europy oraz kulturą religijną i materialną tego okresu. Szczególnym przedmiotem studiów jest Pomorze, gdzie prowadził wykopaliska na kilku stanowiskach archeologicznych.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Data rozpoczęcia
26 października, 2022
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Dieta w chorobach tarczycy [Jedzenie ma znaczenie]

Dieta w chorobach tarczycy [Jedzenie ma znaczenie]

17 kwietnia, 2024
17.00
Szczecin Na dziecięcą nutę! Koncert z okazji Światowego Dnia Głosu
Wydarzenie dla dzieci

Szczecin Na dziecięcą nutę! Koncert z okazji Światowego Dnia Głosu

18 kwietnia, 2024
17.00
Żywa Biblioteka 2024

Żywa Biblioteka 2024

20 kwietnia, 2024
11.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content