[Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]

26 października (środa) o godz. 18:00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na cykliczne spotkanie w tematyce historyczno-archeologicznej.

Prof. dr hab. Marian Rębkowski, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii PAN wygłosi wykład pt. „Jak powstało Księstwo pomorskie”.

Wykład poświęcony będzie problemowi genezy księstwa pomorskiego w XI i XII w. Analizując wyniki badań archeologicznych i źródła pisane, Autor przedstawi propozycję rozwiązania jednej z największych zagadek w dziejach Pomorza, jaką stanowią okoliczności, chronologia i miejsce uformowania się w tej części ziem nadbałtyckich władzy o charakterze wczesnopaństwowym.

Prof. dr hab. Marian Rębkowski – archeolog średniowiecza, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003-2019 był jednocześnie pracownikiem Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie stworzył Katedrę Archeologii. Jego badawcze zainteresowania związane są ze średniowiecznymi miastami, chrystianizacją Europy oraz kulturą religijną i materialną tego okresu. Szczególnym przedmiotem studiów jest Pomorze, gdzie prowadził wykopaliska na kilku stanowiskach archeologicznych.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Data rozpoczęcia
26 października, 2022
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Sycylia z bardzo bliska [Kolory kultury]

Sycylia z bardzo bliska [Kolory kultury]

21 marca, 2023
18.00
[Klub Miłośników Planszówek]

[Klub Miłośników Planszówek]

21 marca, 2023
18.00
Nie tylko Sydonia. Procesy o czary na Pomorzu w XVI-XVIII w. [Pomerania incognita]

Nie tylko Sydonia. Procesy o czary na Pomorzu w XVI-XVIII w. [Pomerania incognita]

24 marca, 2023
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content