[Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]

24 listopada (czwartek) w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) o godz. 18:00 w cyklu [Pomerania incognita] wykład pt. “Od restauracji do konserwacji. Ochrona i opieka nad pamiątkami przeszłości w prowincji Pomorze do 1945 r.” wygłosi dr hab. Barbara Ochendowska-Grzelak z Instytutu Historycznego US.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Początki świadomych działań mających na celu zachowanie dziedzictwa przeszłości w Europie sięgają XIX wieku. W tym niezwykle ważnym dla ochrony zabytków stuleciu zaczęto ustanawiać pierwsze akty prawne mające na celu ochronę zabytków, pod koniec stulecia zaczęto tworzyć podstawy ich ochrony instytucjonalnej, a przede wszystkim rozpoczęto ich systematyczną inwentaryzację.

Podczas wykładu przedstawiona zostanie działalność osób, które inicjowały interesującą nas aktywność na Pomorzu Zachodnim, ukazane będą jej wybrane przykłady. Udzielone zostaną odpowiedzi na pytania dlaczego w prowincji Pomorze powstało pierwsze naukowe opracowanie historii sztuki regionu w Prusach, a organ instytucjonalny: komisja do badania i ochrony zabytków, powstała jako jedna z ostatnich w państwie.

I wreszcie, czy możliwe było to, że urzędnik, który pisał do konserwatora, że nie wiadomo kto i kiedy rozebrał 200 metrów średniowiecznych murów w jednym z miast, rzeczywiście nie znał prawdy na temat sprawcy tej rozbiórki.

dr hab. Barbara Ochendowska-Grzelak
Absolwentka historii sztuki na UAM w Poznaniu. Początki pracy zawodowej w Zakładzie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu, a następnie – do dzisiaj – pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Zainteresowania badawcze skupione na problematyce historii ochrony dóbr kultury, zwłaszcza jej początków na Pomorzu Zachodnim. Tej tematyce poświęciła rozprawę doktorską (Uniwersytet Szczeciński) i habilitacyjną (UAM Poznań). Przedmiotem jej zainteresowań jest także dawna literatura podróżnicza, a zwłaszcza ta, która dotyczy Pomorza, oraz sztuka na dworze Gryfitów.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza