Poezja iracka w Szczecinie. Spotkanie z Ayoobem AlSharefym [Kolory kultury]

8 czerwca (środa) o godz. 18:00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na spotkanie z poetą z Iraku Ayoobem AlSharefym. Współorganizatorem wydarzenia jest Ośrodek Teatr Kana. Rozmowę poprowadzi Weronika Fibich [Teatr Kana], tłumaczyć będzie Fuad Jomma. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. [Kolory kultury]

“…krzyczeli na ulicy, błagali

co sił w płucach

nie dostali pokoju

lecz groby…”

Ayoob AlSharefy (właściwie Ayoob Khudhair Tamur) ur. 1996 r. pochodzi z Bagdadu. Obecnie przebywa w Turcji, gdzie schronił się po krwawym stłumieniu rewolucji w Bagdadzie w 2019 r. Jako jej uczestnik, poddany zastraszaniu i groźbom utraty życia, zdecydował o konieczności opuszczenia, być może na zawsze, rodziny i Iraku. Jest czynnym wolontariuszem Fundacji Światło dla Syrii, pracując jako tłumacz języka arabskiego.

Ayoob jest autorem wierszy i opowiadań, w sposób przenikliwy i przejmujący dotykających rzeczywistości pogrążonego w nieustannym kryzysie politycznym Iraku. Jak sam twierdzi, jego poezja to drzwi do wewnętrznego świata i przeżyć tych, którzy muszą podjąć próbę normalnego życia po traumie straty, nieustannego poczucia zagrożenia i strachu. Wiersze Ayooba często opisują konkretne wydarzenia i osoby: matki, które straciły dzieci w wyniku samobójczych ataków terrorystycznych (on sam stracił w ten sposób siostrę), zamordowanego w trakcie zamieszek przyjaciela, swoich sąsiadów, rodziców, bliskich. Poeta stara się mówić za tych, którzy sami mówić nie mogą.

Dzięki zaangażowaniu tłumaczek – Mai Jaszewskiej i Niny Jaszewskiej – poezja Ayooba AlSharefy stała się dostępna w języku polskim. Kilkanaście wierszy autora ukazało się na prestiżowych portalach literackich.

Data rozpoczęcia
8 czerwca, 2022
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Dieta w chorobach tarczycy [Jedzenie ma znaczenie]

Dieta w chorobach tarczycy [Jedzenie ma znaczenie]

17 kwietnia, 2024
17.00
Szczecin Na dziecięcą nutę! Koncert z okazji Światowego Dnia Głosu
Wydarzenie dla dzieci

Szczecin Na dziecięcą nutę! Koncert z okazji Światowego Dnia Głosu

18 kwietnia, 2024
17.00
Żywa Biblioteka 2024

Żywa Biblioteka 2024

20 kwietnia, 2024
11.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content