Podróże Piotra Zaremby do państw nordyckich po drugiej wojnie światowej [Pomerania incognita]

11 kwietnia (czw.) o godz. 18:00 w cyklu Spotkań z pomorską przeszłością wykład na temat podróży Piotra Zaremby do państw nordyckich po 1945 r. przedstawi dr Jordan Siemianowski
z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wydarzenie odbędzie się tradycyjnie w filii nr 7 (pl. Matki z Teresy z Kalkuty 8).

„Piotr Zaremba jest jednym z najbardziej zasłużonych mieszkańców Szczecina w powojennej historii przede wszystkim dzięki dokonaniom na rzecz odbudowy zrujnowanego miasta.
Jego aktywność doceniono w 2000 r., gdy nadano mu miano szczecinianina stulecia.

Autorytet, którym się cieszył jako urbanista i architekt specjalizujący się w budowlach portowych sprawił, że stał się znany również poza granicami Polski. Ułatwiło mu to podróżowanie do wielu krajów, w tym skandynawskich, gdzie jako osoba pochodząca z kraju leżącego po wschodniej strony „żelaznej kurtyny” zyskał dość spore zainteresowanie.

W wykładzie zaprezentowane zostaną plany przyświecające P. Zarembie w trakcie delegacji do państw skandynawskich oraz znaczenie tych podróży zarówno dla odwiedzanych krajów, jak i również związanego z P. Zarembą środowiska szczecińskiego.

Okazuje się, że podróże szczecińskiego urbanisty do państw skandynawskich miały charakter polityczny, kulturalny oraz gospodarczy przynosząc wymierne rezultaty np. w postaci utworzenia połączenia promowego Szczecin — Trelleborg.”
(opis od prelegenta)

dr Jordan Siemianowski – adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, zajmuje się historią Skandynawii, stosunkami polsko-skandynawskimi w XX wieku oraz historią polskiej floty handlowej. Autor około 40 artykułów oraz monografii pt. Działalność nowych armatorów w Gdańsku i Gdyni w latach 1919–1939 (Szczecin 2020), a także Materiałów źródłowych do działalności norweskich armatorów w Gdańsku i Gdyni w latach 1919-1939 (Szczecin 2023).

Partnerami wydarzenia oraz cyklu są:

• Fundacja Ścieżkami Pomorza
  • Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego