okładka książki na tle lodowca

Początek końca? Spotkanie z autorami

14 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się promocja książki “Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu” – spotkanie z autorami książki Jakubem Małeckim i Julitą Mańczak, które poprowadzi Aleksandra Kardaś.

Spotkanie będzie można obejrzeć na FB Biblioteki: https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie

Potrafią śpiewać nocą. Są nawet na Marsie. Skrywają prastare bakterie i wirusy z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty. Lodowce – to od nich zależy nie tylko przyszłość Ziemi, ale także nasza codzienność.

Jedyny taki reportaż o lodzie i zmianie klimatu, który odpowiada na pytania nawet najbardziej zaciekłych geeków klimatycznych.

Jakub Małecki podczas wspólnej wyprawy za koło podbiegunowe rozmawia z Julitą Mańczak o swojej pasji. Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów.
Opowieści jego i innych kluczowych ekspertów w dziedzinie klimatu obrazują złożoność lodowcowego świata i prawdę na temat przyszłości planety. Piotr Pustelnik zdradza powody, dla których himalaiści już wkrótce mogą zostać na zawsze odcięci od niektórych szczytów. Jakie znaczenie dla ludzi mają lodowce w Karakorum, kosmiczny lód, wulkany na drugim końcu świata? Ten reportaż pozwala zrozumieć świat, w jakim żyjemy.

Dr Jakub Małecki, glacjolog na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Bada lodowce, ich „zdrowie” i procesy jakie w nich i na nich zachodzą na skutek zmian klimatycznych. Pracę naukową prowadzi głównie na Spitsbergenie, wyspie leżącej między Norwegią, a biegunem północnym, w arktycznym archipelagu Svalbard.

W Polsce lodowce nie występują, dlatego wiedza o nich jest u nas bardzo skromna, wliczając w to studentów nauk o Ziemi. Z tego powodu powstała właśnie popularno-naukowa strona „Glacjoblogia” https://glacjoblogia.wordpress.com/ – ma zainteresować czytelnika tym niesamowitym tworem natury, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na rolę zamarzniętej wody w ziemskim systemie przyrodniczym.

Julita Mańczak, współzałożycielka i redaktor naczelna magazynu „TUU”. Absolwentka filologii hiszpańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów podyplomowych w Europejskiej Akademii Dyplomacji w Warszawie. Studentka Szkoły Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu w Warszawie. Poszukuje, słucha i przekazuje inspirujące historie, które poszerzają horyzont zdarzeń i wprowadzają myśli w ruch.

dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki związana z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, członkini zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk. Jest redaktorką serwisu Naukaoklimacie.pl, autorką popularno-naukowej „Książki o wodzie”, współautorką podręcznika „Nauka o klimacie”. Od wielu lat dzieli się z publicznością wiedzą na temat klimatu w ramach festiwali nauki, wykładów, kursów internetowych oraz artykułów prasowych i internetowych.

Data rozpoczęcia
14 stycznia, 2021
18:00
Miejsce
FB Biblioteki
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Siła kobiecej opowieści. Warsztaty kreatywne dla kobiet

Siła kobiecej opowieści. Warsztaty kreatywne dla kobiet

3 października, 2023
17.00
Dom. Wystawa prac Aleksandry Giemzy [wernisaż]

Dom. Wystawa prac Aleksandry Giemzy [wernisaż]

4 października, 2023
18.00
Aromaterapia wokół nas [Koło Gospodyń Miejskich]

Aromaterapia wokół nas [Koło Gospodyń Miejskich]

5 października, 2023
17.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content