Osiecka/Kofta – o mistrzach słowa muzycznego. Spotkanie z Piotrem Derlatką [Muzyczne fascynacje]

8 kwietnia (piątek) o godz. 18:00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na kolejne spotkanie w ramach cyklu [Muzyczne fascynacje]. Tym razem rozmówcą Rafała Podrazy będzie Piotr Derlatka, polonista i teatrolog. Muzycznymi bohaterami spotkania będą uznani twórcy, czyli Agnieszka Osiecka oraz Jonasz Kofta. Im między innymi poświęcona jest książka Piotra Derlatki pt. “Poeci piosenki 1956-1989. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta”.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Książki naszego gościa będzie można nabyć przed oraz podczas spotkania w punkcie informacji filii nr 7 na parterze.

„Zjawisko piosenki, obecność poetów piosenki w literackiej hierarchii wartości plasuje się pomiędzy kulturą wysoką a kulturą niską. Autor traktuje epokę poetów piosenki jako zamkniętą całość, zjawisko już nieistniejące. Zaproponowane daty (1956-1989) są umowne i stanowią znaki określonych przemian – społecznych i politycznych oraz kulturowych.
Wszyscy bohaterowie książki zaczynali swą działalność w kabaretach (w trzech przypadkach w teatrzykach studenckich), które we wskazanym okresie przynależały jeszcze zgodnie z tradycją do sztuki dla wtajemniczonych…”

Piotr Derlatka – polonista, teatrolog, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Jego praca doktorska dotyczyła piosenki powojennej, zwłaszcza twórczości Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego i Jonasza Kofty. Autor książek „Poeci piosenki 1956-1989” (Wydawnictwo Poznańskie 2012), „Zdradziecka Agnieszka Osiecka” (Instytut Wydawniczy Latarnik, 2015) i „Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie” (Prószyński Media, 2019) oraz monodramu „Wiera G.” (słuchowisko w wykonaniu Agnieszki Babicz-Stasierowskiej, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, 2021). Przez dekadę prowadził Teatr Szkolny Pegaz w Poznaniu. Wielbiciel kobiet śpiewających, zwłaszcza Billie Holiday, Niny Simone i Wiery Gran. Kolekcjoner płyt. Secesyjne kamieniczki i dwudziestolecie międzywojenne wywołują w nim nostalgię, ale lubi to uczucie.

8 kwietnia, 2022