Osiecka/Kofta – o mistrzach słowa muzycznego. Spotkanie z Piotrem Derlatką [Muzyczne fascynacje]

8 kwietnia (piątek) o godz. 18:00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na kolejne spotkanie w ramach cyklu [Muzyczne fascynacje]. Tym razem rozmówcą Rafała Podrazy będzie Piotr Derlatka, polonista i teatrolog. Muzycznymi bohaterami spotkania będą uznani twórcy, czyli Agnieszka Osiecka oraz Jonasz Kofta. Im między innymi poświęcona jest książka Piotra Derlatki pt. “Poeci piosenki 1956-1989. Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora, Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta”.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Książki naszego gościa będzie można nabyć przed oraz podczas spotkania w punkcie informacji filii nr 7 na parterze.

„Zjawisko piosenki, obecność poetów piosenki w literackiej hierarchii wartości plasuje się pomiędzy kulturą wysoką a kulturą niską. Autor traktuje epokę poetów piosenki jako zamkniętą całość, zjawisko już nieistniejące. Zaproponowane daty (1956-1989) są umowne i stanowią znaki określonych przemian – społecznych i politycznych oraz kulturowych.
Wszyscy bohaterowie książki zaczynali swą działalność w kabaretach (w trzech przypadkach w teatrzykach studenckich), które we wskazanym okresie przynależały jeszcze zgodnie z tradycją do sztuki dla wtajemniczonych…”

Piotr Derlatka – polonista, teatrolog, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Jego praca doktorska dotyczyła piosenki powojennej, zwłaszcza twórczości Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego i Jonasza Kofty. Autor książek „Poeci piosenki 1956-1989” (Wydawnictwo Poznańskie 2012), „Zdradziecka Agnieszka Osiecka” (Instytut Wydawniczy Latarnik, 2015) i „Jego portret. Opowieść o Jonaszu Kofcie” (Prószyński Media, 2019) oraz monodramu „Wiera G.” (słuchowisko w wykonaniu Agnieszki Babicz-Stasierowskiej, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, 2021). Przez dekadę prowadził Teatr Szkolny Pegaz w Poznaniu. Wielbiciel kobiet śpiewających, zwłaszcza Billie Holiday, Niny Simone i Wiery Gran. Kolekcjoner płyt. Secesyjne kamieniczki i dwudziestolecie międzywojenne wywołują w nim nostalgię, ale lubi to uczucie.

Data rozpoczęcia
8 kwietnia, 2022
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Wernisaż wystawy prac Karola Pabicha

Wernisaż wystawy prac Karola Pabicha

10 października, 2022
18.00
Lektury na jesienne wieczory – kiermasz taniej książki w filii nr 28

Lektury na jesienne wieczory - kiermasz taniej książki w filii nr 28

10 października, 2022
9.00
Zachodniopomorski BiblioLAB 2022

Zachodniopomorski BiblioLAB 2022

12 października, 2022
9.00
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content