MBP Szczecin
Wysoki kontrast Deklaracja dostępności

OKOlice Literatury: Pamięć - dzień czwarty

18 października (piątek),
ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

Pamięć niechciana i pamięć niewyobrażonego. Spotkania skoncentrowane na różnych wymiarach pamięci: związanej z traumatycznymi przeżyciami, tematami niewygodnymi,
czy nieprzepracowanymi, a obciążającymi nas genetycznie.

godz. 17:00

Spotkanie autorskie z Katarzyną Kobylarczyk — dziennikarką i reporterką.

Katarzyna Kobylarczyk
reporterka, autorka książek "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany", "Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty", "Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci", pięciu zbiorów reportaży historycznych wydanych przez Małopolski Instytut Kultury oraz dwóch książek o Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia: "Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie" oraz "Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy".
Za Strup otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego

Z naszą gościnią porozmawia dr hab. Radosław Skrycki, prof. US
od 2006 roku zatrudniony w Instytucie Historii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, w którym przez dwie kadencje (2008–2012 i 2012–2016) pełnił funkcję wicedyrektora. W 2014 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, zaś podstawą jego uzyskania była monografia poświęcona kartografi i Prus w XVIII wieku.

"Osiemdziesiąt lat po zakończeniu wojny domowej Hiszpania wciąż nie wie, co zrobić z ciałami ofiar. Musiało minąć ćwierć wieku od śmierci generała Francisco Franco, by rodziny odważyły się szukać swoich zamordowanych bliskich. Szukają ich nadal: w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat hiszpańskie organizacje pozarządowe otwarły siedemset czterdzieści anonimowych mogił. Ekshumowały ponad dziewięć tysięcy ciał cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Nikt tak naprawdę nie wie, ile jeszcze jest takich grobów.
Są we wszystkich regionach kraju, kości leżą w nich do dziś."
("Strup. Hiszpania rozdrapuje rany", Katarzyna Kobylarczyk)

godz. 19:00

Panel dyskusyjny skoncentrowany na różnych wymiarach pamięci, np. tej,
którą wypieramy ze względu na traumatyczne przeżycia.

M.in. o tematach nieprzepracowanych, które obciążają nas genetycznie porozmawiają:

Piotr Pytlakowski
dziennikarz, pisarz, scenarzysta, autor i współautor ponad dwudziestu książek, m. in. „Republika MSW”, „Szkoła Szpiegów”, „Nowy Alfabet mafii”, „Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych – powieść osobista”, „Ich matki, nasi ojcowie” – i ostatnia „Strefa niepamięci”.
Nakręcił kilka filmów dokumentalnych i kilkadziesiąt reportaży telewizyjnych.

Agnieszka Dobkiewicz
Pisarka, publicystka i dziennikarka.
Prezes Fundacji IDEA, która promuje dziedzictwo historyczne i kulturowe Dolnego Śląska
i jest wydawcą Świdnickiego Portalu Historycznego.
Autorka dwóch przejmujących książek związanych z obozem KL Gross-Rosen: „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen” i „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła”.

Moderatorką dyskusji będzie dr Agata Jankowska – dr, historyk, dziennikarka i fotografka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów doktoranckich na Uniwersytecie Szczecińskim, finalistka konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace doktorskie i magisterskie (2012) oraz laureatka X. edycji konkursu (drugie miejsce za pracę doktorską), stypendystka Programu GEOP w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN; interesuje się studiami nad Holokaustem, teorią i metodologią historii oraz krytycznymi studiami nad wizualnością.

"W lutym 2021 roku jeden z najwybitniejszych polskich reporterów Piotr Pytlakowski wyrusza na wyprawę po wschodnim Mazowszu i Podlasiu, miastach i miasteczkach „szkalu śmierci”, gdzie w 1941 roku doszło do rzezi mieszkańców, tych żydowskich przez tych polskich.
Gnali swoich sąsiadów uliczkami, gwałcili kobiety, zdzierali suknie, swetry i buty, aby nic się nie zmarnowało.

Bo zbrodni towarzyszył rabunek. Sprawcy wyrywali sobie z rąk co cenniejsze dobra. Przykrywali się pierzynami jeszcze ciepłymi po poprzednich właścicielach,
wzuwali zdobyczne obuwie, stroili się w futra…"
("Strefa niepamięci", Pytlakowski Piotr)

"Jak daleko w głąb polskiej tożsamości sięgają żydowskie korzenie?
Spalenie statutu kaliskiego przez narodowców w 2022 roku odbiło się na świecie szerokim echem. Międzynarodowa społeczność wyraziła swoje głębokie oburzenie, a dla Agnieszki Dobkiewicz był to impuls do przeprowadzenia własnego dziennikarskiego śledztwa.
Od baśniowych ilustracji Jana Marcina Szancera, przez kaliskie lalki szirlejki, aż do koszernych pierników toruńskich – poszukuje odpowiedzi na pytanie, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie."
("Pożydowskie: niewygodna pamięć", Agnieszka Dobkiewicz)

Zdjęcie