slider festiwalu

OKOlice Literatury: Granice i Pogranicza

W dniach 25-27 września 2020 zapraszamy na drugą edycję festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Literatury”. Tematem przewodnim tej edycji będą granice i pogranicza.

W ciągu trzech dni festiwalowych (piątek-niedziela) zapraszamy do trzech filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, na wydarzenia ujęte w trzy bloki tematyczne. Zaplanowaliśmy spotkania autorskie z twórcami literatury faktu i panele dyskusyjne z udziałem autorów i ekspertów. Liczymy na aktywny udział publiczności w tych dyskusjach – także udział ONLINE. Ubiegłoroczny festiwal utwierdził nas w przekonaniu, że potrafią one być naprawdę zajmujące. Trzy spośród wydarzeń będą tłumaczone na język migowy. Na uczestników czekają też dwa wydarzenia towarzyszące: spacer tematyczny i spektakl teatru stolikowego. Dla dzieci przygotowaliśmy interaktywne spotkanie autorskie, warsztaty pisarskie, a dla młodszej młodzieży warsztaty wokół książki „Mury”.

Pierwszego dnia, który przebiegnie pod hasłem „Europa bez granic”, spotkamy się między innymi z Agnieszką Wójcińską, podyskutujemy z Ziemowitem Szczerkiem i Jurijem Andruchowyczem, a młodzież spotka się na warsztatach prowadzonych przez Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera.

Drugi dzień, zatytułowany „Polska. Ludzie i terytorium” upłynie nam na spotkaniach autorskich (m.in. z Cezarym Łazarewiczem) i na dwóch dyskusjach: o życiu na pograniczach, przenikaniu się kultur i o funkcjonowaniu społeczeństwa poszukującego swojego miejsca między centrami, często na granicy, między wsią a miastem. Dla dzieci przygotowaliśmy spotkanie interaktywne z Katarzyną Ryrych i warsztaty z Danielem Odiją.

Dzień trzeci poświęciliśmy tematyce „Świat. Pogranicze w ogniu”. Przygotowaliśmy spotkanie online z Pawłem Smoleńskim i panel dyskusyjny „Konflikty na ziemi bez granic”, a na zakończenie teatr stolikowy, dotyczący życia na pograniczu, poszukiwania własnej tożsamości, w wykonaniu Ewy Sobczak i Ewy Sobiech.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie spacer z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem.

W związku z obecną sytuacją, część naszych gości będzie z nami online, na wydarzenia będą obowiązywać bezpłatne wejściówki (dostępne w serwisie Evenea od 14 września), a na warsztaty dla dzieci i młodzieży, zapisy mailowe ([email protected]). Ilość miejsc w związku z tym będzie ograniczona – tym bardziej prosimy zgłaszać się po wejściówki tylko wtedy, gdy jesteście pewni swojej obecności na wybranym wydarzeniu. Jeżeli ktoś z różnych względów nie może wykorzystać pobranej wejściówki, proszony jest o zgłoszenie tego faktu organizatorom, aby zwolnić miejsce dla innych uczestników. Prosimy pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu). Regulamin wydarzenia będzie dostępny na miejscu i jest do wglądu na stronie okoliceliteratury.pl. Uczestnicy będą zobowiązani również wypełnić odpowiednie oświadczenie w związku z pandemią COVID-19.

Większość spotkań będzie transmitowana online na naszym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie. Żeby wziąć udział w transmisji wystarczy o wybranej godzinie wejść na profil i obserwować najnowsze posty – transmisja rozpocznie się z około minutowym opóźnieniem w stosunku do rozpoczęcia spotkania na żywo.

Zapraszamy do czynnego udziału w Festiwalu – w spotkaniach, dyskusjach i wydarzeniach, z których bez wątpienia można wiele się dowiedzieć o otaczającym nas świecie. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej okoliceliteratury.pl.

Partner
Wydawnictwo Czarne

Patroni medialni
portal wSzczecinie.pl
portal SzczecinCzyta.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 Ustawy z dn. 19 listopada 2029 r. o grach hazardowych.

25 września, 2020