logo MBP

OKOlice Literatury: granice i pogranicza

W dniach 25-27 września 2020 zapraszamy na drugą edycję festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Literatury”. Tematem przewodnim tej edycji będą granice i pogranicza.

W ciągu trzech dni festiwalowych (piątek-niedziela) zaprosimy uczestników w różnym wieku (dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów 60+) do trzech filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, na piętnaście ujętych w bloki tematyczne wydarzeń. Zaplanowaliśmy cztery spotkania autorskie z twórcami literatury faktu i aż sześć paneli dyskusyjnych z udziałem autorów i ekspertów. Liczymy na aktywny udział publiczności w tych dyskusjach; ubiegłoroczny festiwal utwierdził nas w przekonaniu, że potrafią one być naprawdę zajmujące. Trzy spośród wydarzeń będą tłumaczone na język migowy. Na uczestników czekają też dwa wydarzenia towarzyszące: spacer tematyczny i spektakl teatru stolikowego. Dla dzieci przygotowaliśmy interaktywne spotkanie autorskie, warsztaty pisarskie, a dla młodszej młodzieży warsztaty literacko-graficzne. W pracach będą nas wspierały wolontariuszki ze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora.

Pierwszego dnia, który przebiegnie pod hasłem „Europa bez granic”, spotkamy się między innymi z Agnieszką Wójcińską, podyskutujemy z Ziemowitem Szczerkiem i Jurijem Andruchowyczem, a dzieci spotkają się na warsztatach prowadzonych przez Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera.

Drugi dzień, zatytułowany „Polska. Ludzie i terytorium” upłynie nam na spotkaniach autorskich (m.in. z Cezarym Łazarewiczem) i na dwóch dyskusjach: o życiu na pograniczach, przenikaniu się kultur i o funkcjonowaniu społeczeństwa poszukującego swojego miejsca między centrami, często na granicy, między wsią a miastem. Dla dzieci przygotowaliśmy spotkanie interaktywne z Katarzyną Ryrych i warsztaty z Danielem Odiją. Zapraszamy też na spacer z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem.

Dzień trzeci został zatytułowany „Świat. Pogranicze w ogniu”. Przygotowaliśmy spotkanie autorskie z Pawłem Smoleńskim, dwa panele dyskusyjne („Konflikty na ziemi bez granic” i „Geopolityka i pieniądze bez granic”, a na zakończenie teatr stolikowy, dotyczący życia na pograniczu, poszukiwania własnej tożsamości, w wykonaniu Ewy Sobczak i Ewy Sobiech.

Zapraszamy do czynnego udziału w Festiwalu – w spotkaniach, dyskusjach i wydarzeniach, z których bez wątpienia można wiele się dowiedzieć o otaczającym nas świecie.

Partner
Stowarzyszenie Absolwentów, Pracowników i Przyjaciół Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego „Razem”

Patroni medialni
portal wSzczecinie.pl
portal SzczecinCzyta.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r o grach hazardowych.

25 września, 2020