OKOlice Literatury 2023 – dzień drugi

Drugiego dnia naszego festiwalu, czyli 26 października (czw.) zapraszamy na dwa spotkania. 

O godz. 17:00 na temat łączenia reportażu literackiego oraz badawczej pracy naukowej porozmawiają Agata Rokicka — polonistka, reporterka, lub jak mówi sama o sobie „radiowiec” oraz dr Barbara Patlewicz z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Moderatorem spotkania będzie Eryk Krasucki.

Barbara Patlewicz – uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych na podstawie dysertacji pod tytułem: „Kształtowanie niepodległości azerbejdżańskiej w ostatnich dwóch dekadach XIX w. i na początku XX w.”. Jej główna aktywność naukowa koncentrowała się wokół: Zakaukazia jako europejsko-azjatyckiego pogranicza, odrodzenia azerbejdżańskiej państwowości oraz islamizmu wobec wyzwań rozwoju cywilizacji na Kaukazie.

Wspólnie z prof. Ryszardem Tomczykiem rozpoczęła prace mające na celu ratowanie miejsc wiecznego spoczynku Polaków, którzy mieszkali na terenie dawnej Galicji Wschodniej. Do tej pory w ramach projektu: Lapides calambunt. Cmentarz Janowski we Lwowie. Polskie dziedzictwo narodowe udało się przywrócić pamięć o tysiącach osób, które zostały pochowane na tym cmentarzu.

Agata Rokicka — absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. W Radiu Szczecin podjęła pracę w 1989 roku. Zajmuje się szeroko rozumianą tematyką historyczną (w tym także historią regionu). Jest autorką „Machiny czasu” – audycji, w której prezentuje ważne wydarzenia i postaci historyczne, ludzi kultury, epokowe odkrycia naukowe. Audycja ma charakter popularnonaukowy. Jej drugą wielką pasją jest reportaż radiowy, zwykle o tematyce historycznej.


O godz. 19:00 przywitamy twórczynie projektu Torba reportera i podcastera, czyli Hannę Bogoryję-Zakrzewską oraz Katarzynę Błaszczyk.

Obie panie przybliżą swoją misję „produkcji podcastów od A do Z” oraz szkolenia młodych pasjonatów takiej formy reporterskiej.

Rozmowę poprowadzi Agata Rokicka.

Hanna Bogoryja-Zakrzewska – 32 lata pracy w Polskim Radiu, zdobyła wszystkie najważniejsze nagrody dla reportażystów radiowych w Polsce m.in. Grand Press, Złoty Mikrofon, Złoty Melchior, nagroda Fundacji Batorego, Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i TV.

Katarzyna Błaszczyk – 15 lat pracy w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Absolwentka prestiżowej EBU Master School. Na koncie 20 nagród za reportaże i dokumenty radiowe. Najważniejsze z nich: Nagroda im. Bolesława Prusa Młody Dziennikarz 2013
za całokształt twórczości.

Data rozpoczęcia
26 października, 2023
17:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

7 maja, 2024
14.00
Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
18.00
A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]
Wydarzenie dla dzieci

A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
16.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content