OKOlice Literatury 2023 – dzień trzeci

Kolejnego dnia tegorocznych OKOlic Literatury –
27 października, pt. – zagłębimy się w meandry tworzenia reportażów oraz stopnia powiązania ich z otaczającą rzeczywistością.

O godz. 18:00 słuchając Aleksandry Boćkowskiej — redaktorki i dziennikarki,
dowiemy się wiele na temat „kuchni” pracy reporterskiej. Tematyczne pytania zada na pewno naszej gościni prowadzący rozmowę, Krzysztof Lichtblau.

Aleksandra Boćkowska – dziennikarka, redaktorka, reporterka. Współpracuje m.in.
z „Dwutygodnikiem”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue”. Od 2021 roku sprawdza, jak to jest mieszkać w Gdyni. Autorka książek To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL, Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL i Można wybierać. 4 czerwca 1989.

Czym jest reportaż zaangażowany i jak takie zaangażowanie wpływa na odbiór społeczny o godz. 19:00 zastanowią się uczestnicy panelu dyskusyjnego —

Weronika Fibich (Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie), Jakub Skrzywanek
(Teatr Współczesny w Szczecinie) i Janusz Schwertner — dziennikarz i publicysta.
Gości pytać będzie Joanna Szczepanik.

Weronika Fibich — pracuje z płynną i ulotną materią performatywną, na granicy reportażu i dokumentu. Autorka kilkudziesięciu akcji teatralnych, performensów site-specific i eksperymentów formalnych. Twórczyni projektów artystycznych oraz filmów dokumentalnych. Artystka antydyscyplinarna. W polu jej zainteresowań znajdują się działania przeprowadzane w przestrzeni (poza)teatralnej. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem są pojęcia pogranicza, w(y)kluczenia, (nie)pamięci, tożsamości i (gość)inności.

Jakub Skrzywanek — reżyser i, od tego roku, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu w AST w Krakowie, Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz kursu Dok Pro w Mistrzowskiej Szkole Wajdy. A także reżyserem jednych z najmocniej dyskutowanych przedstawień ubiegłego sezonu.

Janusz Schwertner — z wykształcenia dziennikarz, który swoją karierę zawodową rozpoczął od współpracy z miesięcznikami Dlaczego, Przeglądem Sportowym, a także Bloomberg Businessweek Polska. Od 2013 roku Janusz Schwertner jest dziennikarzem Onetu. W trakcie swojej pracy publicystycznej został on wielokrotnie wyróżniony w konkursach Kryształowe pióra, a także zdobył podwójne Grand Prix nagrody dziennikarzy Małopolski.

27 października, 2023