OKOlice Literatury 2023 – dzień pierwszy

Tegoroczną edycję festiwalu OKOlice Literatury oficjalnie rozpoczniemy 25 października (śr.) o godz. 18:00
w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2).

Naszymi pierwszymi gościniami będą Bernadetta Darska — literaturoznawczyni i krytyczka literacka oraz Paulina Surniak — tłumaczka literatury oraz blogerka.

Tematem przewodnim panelu dyskusyjnego będzie aktualna kondycja reportażu,
jako gatunku publicystyczno-literackiego oraz jego rozwój po 2010 r.
Rozmowę poprowadzi Gabriel Augustyn.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Bernadetta Darska – profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Doktor habilitowana. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Wykładała m.in.
w Collegium Civitas i na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka PIK-owego Lauru, nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książki i promocję czytania w internecie (2019).

Ostatnio ukazały się jej książki: „Młodzi i fakty. Notatki o reportażach roczników osiemdziesiątych” (2017), „Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta” (2022)
i „Czas reportażu. O tym, co działo się wokół gatunku po 2010 roku” (2023). Autorka bloga krytycznoliterackiego „Nowości książkowe”.

Paulina Surniak — ukończyła Polską Szkołę Reportażu, jest tłumaczką literatury pięknej,
a także wykładowczynią.

Odbyła też staże na New York University i University of Bedfordshire, a od 2008 roku pełni funkcję zastępczyni kierownika Katedry Języka Angielskiego w Wyższej Szkole Języków Obcych i. S. B. Lindego w Poznaniu.

W czasie wolnym działa w Związku Polskich Fotografów Przyrody, tłumaczy poezję,
podróżuje po Syberii, Chinach i Azji Środkowej.
A do tego prowadzi bloga „Miasto książek”.

25 października, 2023