O wrastaniu Pomorza w organizm gospodarczy Polski po 1945 r. [Pomerania incognita]

22 czerwca (środa) o godz. 18:00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na wykład prof. dr. hab. Adama Makowskiego pt. “O wrastaniu Pomorza w organizm gospodarczy Polski po 1945 r.” [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością]

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Partnerami cyklu są:

• Fundacja Ścieżkami Pomorza
  • Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Instytut Archeologii i Etnologii PAN
  • IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Pomorze Zachodnie po 1945 r. było dzielnicą przeżywającą radykalne przeobrażenia polityczne, ludnościowe, kulturowe, gospodarcze. Te ostatnie wynikały z ogromnych zniszczeń, jakich region doznał w ostatnich miesiącach wojny i pierwszych miesiącach pokoju, z dużej odmienności od pozostałych dzielnic kraju, a ponadto z niewielkiej znajomości miejscowych realiów zarówno przez osadników, jak i władze.

Polską racją stanu było jak najszybsze zintegrowanie nadmorskiej krainy z organizmem gospodarczym Polski, mimo że nie było ku temu ani wiedzy, ani pomysłów, ani środków materialnych. Kolejne dekady to po części spontaniczny, po części oddolny, a tylko po części planowy i centralnie kierowany proces powstawania więzi ekonomicznych ziemi szczecińskiej z sąsiednimi dzielnicami oraz szukania właściwego wykorzystania jego potencjału gospodarczego. Chwile koniunktury przeplatały się tu z okresami stagnacji, a nawet regresu. Bilans tego procesu jest nadal przedmiotem dyskusji i sporów.”

Prof. dr hab. Adam Makowski

• Redaktor naukowy rocznika Studia Maritima
  • Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego
  • Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, Oddział w Szczecinie
  • Przewodniczący Rady Pomorskiej Ligi Historycznej
  • Organizator 12 krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, w tym XIX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich
  • Zainteresowania naukowe: historia najnowsza Polski, historia Pomorza Zachodniego po II wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem dziejów społecznych i gospodarczych, polityka zagraniczna Polski po 1989 roku.
22 czerwca, 2022