O legendach kołbackich. Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem oraz Marcinem Przydatkiem

7 grudnia (wtorek) o godz. 18.00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) w sferę legend i baśni z regionu wprowadzi publiczność Mirosław Wacewicz. Pasjonat historii Pomorza, znawca Puszczy Bukowej, którą poznał od podszewki, tym razem opowie o legendach z Kołbacza i okolic, prezentując swą najnowszą książkę “Domena kołbacka, czyli o czym szeptali w refektarzu”, będącą już piątą częścią w cyklu o legendach Pomorza Zachodniego. Ilustracje w książce wykonał Marcin Przydatek, który opowie o nich więcej podczas spotkania

Wstęp na spotkanie na podstawie bezpłatnych wejściówek, które zdobyć można pod poniższym linkiem https://app.evenea.pl/event/kolbacz/, osobiście w filii lub telefonicznie 91 506 50 58.

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, rzekami, dolinami…czyli gdzieś bardzo daleko w Baśniowej Krainie.
Tym razem zapraszam na wędrówkę w pobliże Szczecina, do Kołbacza, które sławą wielką w dawnych wiekach się cieszyło.
O „starożytności” tej osady, świadczą zachowane do dzisiaj grodziska. Za czasów pogańskich, życie toczyło się swym rytmem, wyznaczanym porami roku. Ludzie do swych bogów modły wznosili. Mieli wkoło baczenie na wszystko i z tego właśnie powodu, Kołbacz swą nazwę wywodzi. Ale czy na pewno?…

Jakie duchy można było spotkać i na co uważać. Czy wiecie, kim byli flagellanci? Jaką osadę założył kowal o imieniu Horn? Co spowodowało upadek możnego rodu Świetoborzyców? Jaki duch nawiedza Kołowo? Gdzie płynie Złota Rzeka? Kim była tajemnicza Złota Pani z Kołbacza? Na te oraz wiele innych pytań, znajdziecie odpowiedź w tym zbiorze, który jest już piątą częścią serii Legendy Pomorza Zachodniego.
[od autora]

7 grudnia, 2021