portret kobiety tyłem w szarościach

O depresji bez tabu [spotkanie online]

23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Depresja jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych. Wielu ludzi choruje, bo nie nadąża za pędem, który sami stworzyliśmy.

Dlatego właśnie tego dnia zapraszamy na spotkanie online z Agnieszką Szablicką, autorką książki “Podróż. Notatki z psychoterapii”, które odbędzie się 23 lutego o godz. 18.00 na Facebooku biblioteki. Spotkanie poprowadzi psychoterapeutka, Michalina Tobiaszewska.

Książka powstała na bazie notatnika, który założyła na początku psychoterapii na oddziale psychiatrycznym. W notatniku zapisywała sobie główne myśli na życie, wątki, przemyślenia do zapamiętania, wszystko to, co chciała ze sobą zabrać na życie. W książce je uporządkowała i pokazała świat widziany osoby chorej i zdrowiejącej – opowiedziała, jak to jest w najgorszym momencie i jak to jest, kiedy zaczynasz coraz lepiej funkcjonować. Chciała pokazać, jak wygląda wychodzenie z depresji od środka i dać promyk nadziei, że jest to możliwe. Więcej o książce autorka opowiada tutaj: https://youtu.be/uVgvnwHh0fo

Autorka o książce:
“Podróż. Notatki z psychoterapii” to opowieść o mojej drodze przez sześcioletnią psychoterapię – najpierw na oddziale leczenia nerwic i depresji w Szczecinie, potem w terapii indywidualnej. Napisałam tę książkę, aby dać nadzieję osobom, które leczą się na depresję i nerwicę, że dzięki własnej wytrwałej pracy nad sobą, można z tej choroby wyjść. Napisałam ją również dla osób, które mają kogoś z depresją w najbliższym otoczeniu, aby pokazać, jak wygląda świat osoby chorej i osoby zdrowiejącej.

Agnieszka Szablicka o sobie mówi tak:
Od 6 lat leczę się na depresję i nerwicę. W 2014 roku po serii trudnych wydarzeń osobistych przeżyłam załamanie nerwowe i trafiłam na dzienny oddział leczenia nerwic i depresji. A tak naprawdę to myślę, że zachorowałam już 10 lat wcześniej.  Na oddziale spędziłam 3 miesiące. Kolejne 6 lat spędziłam na terapii indywidualnej. To była podróż, która zmieniła mnie całkowicie. Depresja przewartościowała moje życie – najpierw zabrała wszystko, co miałam, a potem nauczyła żyć na moich zasadach. W leczeniu pomogli mi terapeuci, pomogły mi leki, pomogli mi przyjaciele, pomaga mi miłość mojego Męża. A najbardziej pomaga mi własna determinacja w walce o siebie ze sobą i odwaga codziennego robienia rzeczy, które mnie przerażają. I o tym mówi moja książka.

Zawodowo jestem trenerką i prowadzę autorski projekt „Z odwagą w działanie”. Prywatnie – jestem zwyczajnie szczęśliwą kobietą, świeżo upieczoną żoną, pancią kochaj suczki, podróżniczką.

Michalina Tobiaszewska o sobie:
Jestem absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie ukończyłam studia magisterskie na kierunku Pedagogika Socjalna i Resocjalizacja. Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza ukończyłam Podyplomowe Studia Pomocy Psychologicznej. Jestem Nadzwyczajną Członkinią WTTS i tam też poddaję się stałej superwizji. Pracowałam w ośrodku szkolno-wychowawczym, współpracowałam z ośrodkami interwencji kryzysowej, ośrodkami pomocy rodzinie, domem samotnej matki. Prowadzę również warsztaty samorozwojowe. Zakładam, zgodnie z duchem terapii systemowej, że każdy człowiek jest specjalistą od siebie samego, czasem jednak potrzebuje towarzysza, z którym odkryje rozwiązania problemów czy drogi wyjścia z kryzysu. I ja jestem właśnie tym towarzyszem.

23 lutego, 2021