mapa Pomorza Zachodniego

O cholera! Azjatycka Hydra w Szczecinie w 1866 i 1892 roku

17 września (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy na wykład dr. hab., prof. US Dariusza Chojeckiego “O cholera! Azjatycka Hydra w Szczecinie w 1866 i 1892 roku”. Wykład odbędzie się w ramach projektu “Pomerania incognita”.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/pomerania-incognita-2/

O wykładzie

Pojawienie się na kontynencie europejskim w XIX wieku cholery, choroby wywoływanej bakterią przecinkowca, której wyłącznym nosicielem jest człowiek a endemicznym miejscem na świecie – delta Gangesu, budziło strach i przerażenie, do tego nawet stopnia, że słowo cholera zadomowiło się na trwale w języku polskim i jest nadal używane do wyrażenia negatywnych emocji.

Drzwiami wejściowymi dla choroby były często miasta portowe, w tym Szczecin, największy port monarchii pruskiej. Miasto i okolice zostały najbardziej dotknięte epidemią w 1866 roku. W 1892 roku azjatycka Hydra, jak nazwano całkiem zasadnie cholerę w jednym z poświęconych jej opracowań, pojawiła się w największym mieście portowym Rzeszy, tj. w Hamburgu, na obszarze którego zaczęła zbierać swoje śmiertelne żniwo. Na mieszkańców Szczecina prowadzących interesy z największym ośrodkiem handlu morskiego w Niemczech padł blady strach.

Czy wyciągnięto wnioski z wydarzeń rozgrywających się w 1866 roku i pokonano groźnego zabójcę, działającego szybko i przyprawiającego o męki piekielne swoje ofiary? O tym przede wszystkim będzie mowa w wystąpieniu.

Dariusz K. Chojecki – historyk i demograf, pracownik Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje na dziejach ludności tzw. Wielkiego Niemieckiego Wschodu, w tym Pomorza Zachodniego oraz Szczecina w XIX i pierwszej połowie XX stulecia. Członek Zespołu Komisji Historii Struktur Demograficznych i Społecznych Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Redaktor naczelny czasopisma naukowego „Przeszłość Demograficzna Polski”. Powołany na członka Komitetu Nauk Demograficznych PAN na kadencję 2020-2023.

“Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością” to projekt popularyzujący historię Pomorza od pradziejów po wiek XX.

Raz w miesiącu (poza okresem wakacyjnym) organizujemy w filii bibliotecznej nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) wykłady tematyczne połączone z dyskusją oraz okazjonalnie spotkania promujące książki wydane przez pracowników naukowych Instytutu Historii Uniwersytetu Szczecińskiego i Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, których tematyka zainteresuje większe grono odbiorców.

Organizatorzy projektu

• Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie