24 marca (piątek) o godz. 18:00 w ramach cyklu historyczno-archeologicznego [Pomerania incognita] do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) zaprosimy z wykładem dr hab. Agnieszkę Gut, prof. US.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Wśród mieszkańców Pomorza znane są dzieje niektórych pomorskich „czarownic”, zwłaszcza szlachcianki Sydonii von Borcke czy też czarownic ze Szczecinka, Darłowa czy Słupska. Niewiele jednak wiadomo na temat samego zjawiska procesów o czary, które przeprowadzane były w Księstwie Pomorskim.
Podczas wykładu prelegentka przedstawi źródła wiedzy o pomorskich czarownicach oraz system prawny, w ramach którego odbywały się procesy. Będzie chciała pokazać także prześladowania czarownic na Pomorzu pod względem ilościowym, chronologicznym, geograficznym i społecznym.
Będzie się zatem można dowiedzieć, ile szacunkowo osób spłonęło skazanych za czary, kiedy pomorskie „polowania” miały największe nasilenie, na jakich obszarach i kto był oskarżany.
Całość wykładu ilustrowana będzie przykładami źródłowymi, które pozwolą spojrzeć na procesy o czary oczami oskarżonych.
Dr hab. Agnieszka Gut jest historykiem i profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracuje w Instytucie Historycznym US. Naukowo zajmuje się zagadnieniami związanymi ze źródłoznawstwem, a zwłaszcza źródłami dokumentowymi oraz sfragistycznymi i heraldycznymi.
Interesuje ją przy tym głównie społeczny i prawny wymiar wykorzystywania tych źródeł w przeszłości jako środków społecznej komunikacji. W ostatnich latach zajmuje się także procesami o czary na obszarze Księstwa Pomorskiego w XVI-XVIII w. i tworzy bazę danych „czarownic” z Pomorza Przedniego i Tylnego.
Partnerami wydarzenia oraz cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie