Narodowe Czytanie w ProMediach!

Czy wśród zgiełku miasta można znaleźć miejsce do odpoczynku? Zatrzymać się na chwilę, odetchnąć głęboko? Specjalnie dla Was stworzymy taką przestrzeń w bibliotece.

Zamieni się ona w zaułek wypełniony spokojem i relaksem. Przy okazji Narodowego Czytania będzie można odwiedzić nas i posłuchać szumu wiatru, dźwięków lasu i słów płynących z kart powieści
Elizy Orzeszkowej. Poznamy razem losy bohaterów „Nad Niemnem” i wsłuchamy się w przyrodę pięknie  opisaną przez autorkę w tej powieści.

Taką „literacką krainą odpoczynku” staną się ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
9 września w godzinach 12:00-15:00. [Wydarzenie odbywa się w trybie ciągłym, można dołączyć do niego w dowolnym momencie i spędzić z nami wybraną ilość czasu.]

Wśród czytających będą:

• Ewa Sobczak (aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie)
  • Olga Dąbkiewicz (organizatorka plenerów fotograficznych Retro Vibes)
  • Beata Zuzanna Borawska (animatorka kultury i pisarka)
  • Artur Niewczas (animator kultury japońskiej, przedstawiciel biblioteki)
  • Rafał Zommer (nauczyciel historii)
  • Przemysław Walich (aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie)
  • Małgorzata Duda (przewodniczka i pisarka)
  • Hubert Możdżeń (nauczyciel, członek Generatora Myśli Humanistycznej)
  • Monika Lesner (terapeutka, działaczka społeczna w Fundacji Pełnia Wyrazu)
  • Darlena Bondarchuk (nauczycielka języka polskiego i języka polskiego jako obcego, arteterapeutka)

O godzinie 15:00 zapraszamy na spotkanie z Olgą Dąbkiewicz i Moniką Lesner, które wprowadzą nas w świat kobiet, bohaterek powieści Elizy Orzeszkowej. Odbędą się prelekcje tematyczne oraz pokaz strojów z epoki.
W trakcie wydarzenia będzie można wziąć udział w sesji fotograficznej
z wykorzystaniem rekwizytów z epoki – zdjęcia wykona fotografka Inna Kapturevska. A także podziwiać przyrodę na fotografiach Agnieszki Goch.
Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Partnerem wydarzenia jest Fundacja „Pełnia Wyrazu”.
Aranżacje kwiatowe dla upiększenia przestrzeni wykona Agnieszka Goch.
Materiały edukacyjne i albumy przekazali nam: Wydział Współpracy Terytorialnej i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza”. (informacje ze strony www.prezydent.pl)

9 września, 2023