Namaste: Podróż do Indii dla Seniorów [Tydzień Inicjatyw Senioralnych 2023]

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) zapraszają na trzy dni wypełnione ciekawymi spotkaniami, warsztatami i pokazami w klimacie indyjskim.

12 września (wt.) o godz. 13:00 będziemy mieli okazję posłuchać opowieści indolożki Anety Krejczy o jej podróżach i pobycie stypendialnym w Indiach. Zobaczymy fotografie z różnych zakątków kraju. Dodatkowo będziemy mieli okazję spróbować masala chai, czyli indyjską słodką herbatę z mlekiem* i przyprawami oraz przekąski.

Spotkanie zostanie poprowadzone przez Anetę Krejczy, która jest kulturoznawczynią i indolożką. W latach 2008-2013 jako nauczycielka Uniwersytetu Wrocławskiego prowadziła na kulturoznawstwie zajęcia dotyczące kultury indyjskiej. Przez kilka lat przygotowywała również studentów Politechniki Wrocławskiej do wyjazdów na indyjską szkołę letnią.

Odbyła kilka podróży na subkontynent indyjski, a także jako stypendystka mieszkała i studiowała w Delhi. Jest współzałożycielką wrocławskiego Instytutu Studiów Azjatyckich i Klubu Podróżnika ISA, była koordynatorką studiów podyplomowych kultura Indii i Tybetu w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Jest autorką publikacji dotyczących kultur indyjskich oraz bloga „Moje życie w Indiach” (Blogspot).

14 września (czw.) o godz. 13:00 nastąpi kolejne wydarzenie naszej podróży do Indii, czyli spotkanie z p. Anitą Agnihotri, która porozmawia z nami o tym, jakie są indyjskie kobiety, jak wygląda ich codzienne życie i co zmieniło się w XXI w.

Prelegentka uzyskała właśnie tytuł Szczecinianki Roku za wieloletnią działalność kulturalną i przybliżanie nam atmosfery i smaków swojego kraju. Otrzymała również nominację do miana honorowego konsula przy Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izbie Gospodarczej. Przed przyjazdem do Polski wygrała wybory Miss Indii. Od lat prowadzi w naszym mieście restaurację Bombay, a w ostatnich latach wraz z synem Exotic Restaurants: Bollywood, Tokyo, Buddha. Niebawem będziemy mieli okazję obejrzeć film fabularny oparty na podstawie jej życia.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa barwnych strojów indyjskich. Chętne osoby będą mogły przyozdobić twarz ornamentami, a dłonie zmywalnym tatuażem z tradycyjnym indyjskim wzornictwem.

16 września (sb.) o godz. 13:00 podczas ostatniego dnia naszej podróży dla seniorek zatańczą Rada i Radika Živkovic. Uczestniczki wydarzenia będą miały okazję wziąć udział w warsztacie filmowego tańca Bollywood, inspirowanego tradycyjnym tańcem indyjskim.
Zajęcia będą odbywały się na poziomie podstawowym i nie wymagają specjalnych umiejętności. Prosimy o przygotowanie wygodnego stroju i obuwia (lub skarpetek).

Tancerki są silnie związane z krajem i kulturą indyjską.
Rada Živković jest dyplomowaną nauczycielką tradycyjnej południowoindyjskiej szkoły tańca bharatanatyam i regularnie podróżuje do Indii, gdzie również zdarza jej się występować. Wystąpiła w kilku indyjskich filmach i od lat prowadzi w Szczecinie szkołę tańców azjatyckich.

Na wydarzenia obowiązują zapisy! Chęć udziału w wydarzeniach można zgłosić
tel. (91) 506 50 56 lub mailowo: [email protected]

12 września, 2023