Na co dzień i od święta. Życie w średniowiecznym Szczecinie okiem archeologa [Pomerania incognita]

23 lutego (czwartek) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) w ramach cyklu [Pomerania incgonita. Spotkania z pomorską przeszłością] wykład na temat codzienności w średniowiecznym Szczecinie wygłosi dr hab. Anna B. Kowalska – archeolożka, pracownica naukowa w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Najstarsze przekazy historyczne na temat średniowiecznego Szczecina pochodzą z XII wieku, z żywotów św. Ottona, biskupa z Bambergu, zwanego też Apostołem Pomorza. Wyłania się z nich obraz tętniącego życiem miasta, w którym ważną rolę odgrywał handel, rzemiosło i rybołówstwo, a mieszkańcy żyli dostatnio w schludnych, drewnianych domach. Szczecin był w tym czasie ponad trzystuletnim ośrodkiem rozwijającym się na dzisiejszym Wzgórzu Zamkowym i na terenie pomiędzy wzgórzem a Odrą. Na temat jego początków, etapów rozwoju i materialnych podstaw życia mieszkańców, tak na co dzień jak i od święta, najwięcej informacji dostarczyły wyniki badań archeologicznych. Dzisiaj, posiłkując się źródłami odkrytymi w ziemi możemy zrekonstruować obraz życia codziennego mieszkańców naszego miasta w ciągu kilku stuleci zwanych wiekami średnimi.

Anna B. Kowalska – archeolog, dr hab. w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN, kustosz dyplomowany w Dziale Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie, redaktor naczelna Rocznika Naukowego MNS „Materiały Zachodniopomorskie”, w-ce prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Autorka blisko 150 publikacji naukowych, w tym książek. Zajmuje się kulturą życia codziennego na Pomorzu w wiekach średnich na podstawie wykopalisk archeologicznych. W kręgu jej zainteresowań szczególne miejsce zajmuje problematyka wyrobów ze skóry i rozwój rzemiosł skórniczych.

Partnerami wydarzenia oraz cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Data rozpoczęcia
23 lutego, 2023
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Grudniowe kiermasze taniej książki

Grudniowe kiermasze taniej książki

4 grudnia, 2023
8.00
Las w sieci dla dzieci. Spotkanie interaktywne z Mariolą i Januszem Słomińskimi
Wydarzenie dla dzieci

Las w sieci dla dzieci. Spotkanie interaktywne z Mariolą i Januszem Słomińskimi

4 grudnia, 2023
17.00
Aromaterapia wokół nas

Aromaterapia wokół nas

5 grudnia, 2023
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content