Na co dzień i od święta. Życie w średniowiecznym Szczecinie okiem archeologa [Pomerania incognita]

23 lutego (czwartek) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) w ramach cyklu [Pomerania incgonita. Spotkania z pomorską przeszłością] wykład na temat codzienności w średniowiecznym Szczecinie wygłosi dr hab. Anna B. Kowalska – archeolożka, pracownica naukowa w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Najstarsze przekazy historyczne na temat średniowiecznego Szczecina pochodzą z XII wieku, z żywotów św. Ottona, biskupa z Bambergu, zwanego też Apostołem Pomorza. Wyłania się z nich obraz tętniącego życiem miasta, w którym ważną rolę odgrywał handel, rzemiosło i rybołówstwo, a mieszkańcy żyli dostatnio w schludnych, drewnianych domach. Szczecin był w tym czasie ponad trzystuletnim ośrodkiem rozwijającym się na dzisiejszym Wzgórzu Zamkowym i na terenie pomiędzy wzgórzem a Odrą. Na temat jego początków, etapów rozwoju i materialnych podstaw życia mieszkańców, tak na co dzień jak i od święta, najwięcej informacji dostarczyły wyniki badań archeologicznych. Dzisiaj, posiłkując się źródłami odkrytymi w ziemi możemy zrekonstruować obraz życia codziennego mieszkańców naszego miasta w ciągu kilku stuleci zwanych wiekami średnimi.

Anna B. Kowalska – archeolog, dr hab. w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN, kustosz dyplomowany w Dziale Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie, redaktor naczelna Rocznika Naukowego MNS „Materiały Zachodniopomorskie”, w-ce prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Autorka blisko 150 publikacji naukowych, w tym książek. Zajmuje się kulturą życia codziennego na Pomorzu w wiekach średnich na podstawie wykopalisk archeologicznych. W kręgu jej zainteresowań szczególne miejsce zajmuje problematyka wyrobów ze skóry i rozwój rzemiosł skórniczych.

Partnerami wydarzenia oraz cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Data rozpoczęcia
23 lutego, 2023
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Z mangą wśród zwierząt [Klub Miłośników Mangi Isekai]

Z mangą wśród zwierząt [Klub Miłośników Mangi Isekai]

22 maja, 2024
17.00
Internetowe Konto Pacjenta bez tajemnic [Cyfrowi Seniorzy]

Internetowe Konto Pacjenta bez tajemnic [Cyfrowi Seniorzy]

22 maja, 2024
14.00
Sanatorium uczuć. Spotkanie z Moniką Zajączkowską

Sanatorium uczuć. Spotkanie z Moniką Zajączkowską

23 maja, 2024
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content