Muzyka dawnego Szczecina [Pomerania incognita]

19 marca (wt.) o godz. 18:00 zapraszamy do Siódemki (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na kolejne spotkanie z historią Pomorza.

Tym razem goście cyklu [Pomerania incognita]: Paweł Osuchowski — dyrygent i chórmistrz oraz dr Urszula Stawicka — absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie opowiedzą
o muzycznych aspektach dawnego Szczecina.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Na przestrzeni ostatnich dekad poszerzyła się wiedza muzykologiczna i doświadczenie muzyków sięgających po dzieła kompozytorów tworzących muzykę dawnej Pomeranii, dla której Szczecin przez wieki był jednym z centralnych miejsc rozwoju. Od 2008 roku Fundacja Akademia Muzyki Dawnej przedstawia i przybliża wspomniane dziedzictwo popularyzując osiągnięcia naukowe i muzyczne specjalistów nurtu historycznego. Po wiekach zapomnienia sięgamy po dzieła szczecińskich kompozytorów XVII i  XVIII wieku, aby odkryć na nowo niezwykły świat stylistyki manieryzmu, późnego baroku i zapowiedzi nowych prądów epoki oświecenia. Spotkanie będzie okazją do przypomnienia najważniejszych muzycznych postaci Szczecina od Ph. Dulichiusa po M.Ch.Wolffa.

Paweł Osuchowski, dyrygent i chórmistrz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Jerzego Katlewicza. Swą wiedzę poszerzał pod kierunkiem Helmutha Rillinga, uczestnicząc w projektach koncertowych oraz kursach mistrzowskich jako stypendysta Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie. Występował przed międzynarodową publicznością na koncertach i festiwalach w Austrii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Niemczach, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech i Włoszech. 

Założył i prowadził w latach 1993-2000 Uniwersytecką Orkiestrę Barokową Consortium Iagellonicum działającą przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Artysta zajmuje się stale animacją i organizacją wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, koncertów i festiwali, powołał do życia między innymi: Dni Bachowskie w Krakowie, Europa bez Granic – Muzyka bez Granic Kraków 2000, Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej, Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku.

Od roku 2022 jest menagerem międzynarodowego projektu wymiany artystycznej „Wczoraj i dziś / I gaer og i dag – Polish-Icelandic Musical Dialogue”. Dokonał szeregu nagrań płytowych zawierających muzykę polską dawną i współczesną.

Urszula Stawicka urodzona we Lwowie, wychowała się w Krakowie, gdzie zdobyła pełne wykształcenie muzyczne, od 1999 roku mieszka i pracuje w Szczecinie. W latach 1993-2000 była współzałożycielem i członkiem Uniwersyteckiej Orkiestry Barokowej Consortium Iagellonicum, działającej przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był to jeden z pierwszych zespołów muzyki dawnej w Polsce. W roku 2000 założyła zespół Consortium Sedinum, który koncentruje się na badaniach i prezentacji dzieł kompozytorów polskich i pomorskich epoki baroku.

Jest klawesynistką skoncentrowaną na wykonawstwie historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki klawiszowej i kameralnej  przełomu XVII i XVIII wieku, a także twórczości współczesnych kompozytorów.

Była  współtwórcą wielu  nagrań fonograficznych stworzonych dla Wydawnictwa Dux oraz Recart.

Poza działalnością koncertową prowadzi aktywność pedagogiczną, jako nauczyciel klasy organów i klawesynu z Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie oraz Akademii Sztuki w Szczecinie. Obroniła pracę doktorską, której tematem był rozwój muzyki klawiszowej w Północnoniemieckiej Szkole Organowej. Pracuje jako Adiunkt na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie.

Partnerami wydarzenia oraz cyklu są:

  • Fundacja Ścieżkami Pomorza
  • Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Instytut Archeologii i Etnologii PAN
  • IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Data rozpoczęcia
19 marca, 2024
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

Akademia Mózgu Seniora [Seniorzy w ProMediach]

7 maja, 2024
14.00
Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

Ocalenie. Spotkanie z Natalią Raginią [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
18.00
A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]
Wydarzenie dla dzieci

A ja wolę moją mamę! [Książkoluby] [Tydzień Bibliotek]

9 maja, 2024
16.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content