Moralność pani Dulskiej. Seans Teatru Telewizji

Na dzień przed oficjalnym dniem tegorocznego Narodowego Czytania “Moralności pani Dulskiej” zapraszamy 3 września (piątek) o godz. 18.00 do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2), gdzie odbędzie się projekcja Teatru Telewizji (reż. Marcin Wrona), w której odtwórczynią tytułowej bohaterki była Magdalena Cielecka. Obowiązują zapisy telefoniczne: 91 506 50 56.

Gabriela Zapolska napisała “Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. “Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

„Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

“Moralność pani Dulskiej” zostanie przeczytana podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, “Trylogię” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, “Nowele polskie” i “Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Data rozpoczęcia
3 września, 2021
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Żywa Biblioteka 2024

Żywa Biblioteka 2024

20 kwietnia, 2024
11.00
Mirek z szuflady. Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem

Mirek z szuflady. Spotkanie z Mirosławem Wacewiczem

22 kwietnia, 2024
18.00
[Spotkania z planszówkami] dla dzieci i młodzieży
Wydarzenie dla dzieci

[Spotkania z planszówkami] dla dzieci i młodzieży

22 kwietnia, 2024
15.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content