Międzyodrze – nasz skarb porzucony. Spotkanie z Damazym Stacherą

6 lutego (wt.) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) zapraszamy na prelekcję tematyczną dotyczącą okolic naszego miasta.

Mgr inż. Damazy Stachera opowie dlaczego Międzyodrze to skarb, o który należy zadbać ze względu na jego znaczenie przeciwpowodziowe, przyrodnicze, rolnicze, turystyczne.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Po ukazaniu się w „Kurierze Szczecińskim” artykułu „Ratujmy Międzyodrze” telefonowali do mnie zainteresowani czytelnicy. Wielu z nich z wyrazami poparcia odbudowy Międzyodrza według pierwotnych założeń. Informacja o 5400 hektarów gruntu będący częścią Polski, a zapomnianych i niezagospodarowanych, uruchomiła wyobraźnię wielu specjalistów z takich dziedzin jak: hydrotechnicy, melioranci, rolnicy, organizatorzy turystyki, wędkarze, rybacy.
Wszyscy oni widzą konieczność odbudowy Międzyodrza tak, aby było wykorzystane i zagospodarowane nie gorzej niż to jest tuż obok — na zachodnim — niemieckim brzegu Odry Zachodniej…”

Damazy Stachera

Magister inżynier budownictwa wodnego. W latach 1972-77 pełnił funkcję kierownika robót przy budowie kanału wody chłodzącej oraz wód pochłodniczych elektrowni Dolna Odra.
Był także inspektorem nadzoru przy budowie portu barkowego na rzece Gunica w roku 1978. Zajmował się wykonawstwem robót regulacyjnych na Odrze i Wiśle.

Jako kierownik budowy opracował ekspertyzę remontu kapitalnego jazu Widuchowa w kilometrze 0.0 rzeki Odra Zachodnia, po wykonaniu dokumentacji technicznej kierował pracami remontowymi w 2005 r.
W latach 2006-2012 kierował pracami związanymi z ochroną brzegów morskich w okolicy Gdańska i Kołobrzegu.

Jest także właścicielem prawa ochronnego na „odbojnice punktowe 6-oponowe”.

6 lutego, 2024