Między śmiercią a pamięcią. Kultura funeralna dawnej szlachty pomorskiej [Pomerania incognita]

19 maja (czwartek) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) zapraszamy na kolejny wykład w cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością].

Tym razem dr hab. Marcin Majewski z Katedry Archeologii w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawi temat „Między śmiercią a pamięcią. Kultura funeralna dawnej szlachty pomorskiej”.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Nowożytna szlachta pomorska wykształciła określony obraz kultury funeralnej, na który składał się nie tylko określony ceremoniał pogrzebowy, ale również elementy kształtujące pamięć po zmarłych przedstawicielach rodów. Inspiracje tych zachowań czerpano z innych krajów Europy, szczególnie tych pozostających w kręgu kultury protestanckiej. Autor przybliży miejsca pochówków szlachty, kształt założeń grobowych, programy dekoracyjne i ideowe sarkofagów, form upamiętnień (epitafia, płyty nagrobne, mowy pogrzebowy). Zwrócona zostanie uwaga również na najnowsze wyniki badań i możliwości ich kontynuacji.

Dr hab. prof. US Marcin Majewski
Archeolog, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor Uniwersytetu Szczecińskiego i Kierownik Katedry Archeologii w Instytucie Historycznym oraz dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Zainteresowania naukowe koncentruje na zagadnieniach związanych z archeologią późnego średniowiecza i czasów nowożytnych obszaru Europy Środkowej i Północnej.

19 maja, 2022