Między śmiercią a pamięcią. Kultura funeralna dawnej szlachty pomorskiej [Pomerania incognita]

19 maja (czwartek) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) zapraszamy na kolejny wykład w cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością].

Tym razem dr hab. Marcin Majewski z Katedry Archeologii w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego przedstawi temat „Między śmiercią a pamięcią. Kultura funeralna dawnej szlachty pomorskiej”.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Nowożytna szlachta pomorska wykształciła określony obraz kultury funeralnej, na który składał się nie tylko określony ceremoniał pogrzebowy, ale również elementy kształtujące pamięć po zmarłych przedstawicielach rodów. Inspiracje tych zachowań czerpano z innych krajów Europy, szczególnie tych pozostających w kręgu kultury protestanckiej. Autor przybliży miejsca pochówków szlachty, kształt założeń grobowych, programy dekoracyjne i ideowe sarkofagów, form upamiętnień (epitafia, płyty nagrobne, mowy pogrzebowy). Zwrócona zostanie uwaga również na najnowsze wyniki badań i możliwości ich kontynuacji.

Dr hab. prof. US Marcin Majewski
Archeolog, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor Uniwersytetu Szczecińskiego i Kierownik Katedry Archeologii w Instytucie Historycznym oraz dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Zainteresowania naukowe koncentruje na zagadnieniach związanych z archeologią późnego średniowiecza i czasów nowożytnych obszaru Europy Środkowej i Północnej.

Data rozpoczęcia
19 maja, 2022
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Dzieci i dzieciństwo na Pomorzu w średniowieczu [Pomerania incognita]

Dzieci i dzieciństwo na Pomorzu w średniowieczu [Pomerania incognita]

27 września, 2023
18.00
Popołudnie z wiewiórką [Literacki Kącik Malucha]
Wydarzenie dla dzieci

Popołudnie z wiewiórką [Literacki Kącik Malucha]

28 września, 2023
17.00
Spotkanie z Magdaleną Heydel [Zagubieni w przekładzie]

Spotkanie z Magdaleną Heydel [Zagubieni w przekładzie]

28 września, 2023
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content