Miasta zachodniopomorskie w świetle archeologii – wykład [Pomerania incognita]

20 stycznia (czwartek) o godz. 18.00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) w ramach cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością] wykład „Miasta zachodniopomorskie w świetle archeologii” wygłosi mgr Marek Dworaczyk. Na spotkanie obowiązują darmowe wejściówki dostępne pod linkiem https://app.evenea.pl/event/archeologiapomorza/, osobiście w filii lub telefonicznie 91 506 50 58.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Wykład poświęcony będzie najstarszym dziejom Szczecina, od powstania pierwszej osady najpewniej na przełomie VIII i IX wieku aż po czasy funkcjonowania miasta lokowanego na prawie niemieckim. Kanwą tego wystąpienia będą wyniki badań archeologicznych prowadzonych na terenie Starego Miasta od 1947 r. Dzięki uzyskanym w toku tych badań źródłom możliwa jest dzisiaj rekonstrukcja zarówno rozwoju przestrzennego miasta, jak i różnego rodzaju zjawisk społeczno-gospodarczych, które doprowadziły, jak mówią XII-wieczne źródła pisane, do wysunięcia się w tym czasie Szczecina na czoło miast pomorskich, a następnie do powstania miasta na prawie magdeburskim i w końcu do ustanowienia tu siedziby książęcej.

mgr Marek Dworaczyk
Od 1993 r. zatrudniony w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w obecnym Ośrodku Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie. Od początku swojej pracy badawczej zajmuje się badaniami głównie nad wczesnym i późnym średniowieczem oraz wczesnym okresem nowożytnym na Pomorzu Zachodnim. Jego zainteresowania dotyczą zwłaszcza wczesnych ośrodków miejskich i miast lokacyjnych. Właśnie na terenie takich ośrodków był koordynatorem lub współprowadzącym badania wykopaliskowe, w tym między innymi w: Kołobrzegu, Białogardzie, Gryficach, Gryfinie, a zwłaszcza w Szczecinie. To w tym ostatnim mieście już od początku swojej pracy badawczej współprowadził badania wykopaliskowe na terenie szczecińskiego Podzamcza (kwartał 6). Tu też w latach 2011-2012 kierował badaniami wykopaliskowymi na dziedzińcu głównym Zamku Książąt Pomorskich, a następnie w roku 2019 na Podzamczu, na obszarze dawniej zajętym przez hotel Arkona.
Autor lub współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących głównie wczesnego i późnego średniowiecza na Pomorzu Zachodnim.

Data rozpoczęcia
20 stycznia, 2022
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Dzieci i dzieciństwo na Pomorzu w średniowieczu [Pomerania incognita]

Dzieci i dzieciństwo na Pomorzu w średniowieczu [Pomerania incognita]

27 września, 2023
18.00
Popołudnie z wiewiórką [Literacki Kącik Malucha]
Wydarzenie dla dzieci

Popołudnie z wiewiórką [Literacki Kącik Malucha]

28 września, 2023
17.00
Spotkanie z Magdaleną Heydel [Zagubieni w przekładzie]

Spotkanie z Magdaleną Heydel [Zagubieni w przekładzie]

28 września, 2023
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content