Miasta zachodniopomorskie w świetle archeologii – wykład [Pomerania incognita]

20 stycznia (czwartek) o godz. 18.00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) w ramach cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością] wykład „Miasta zachodniopomorskie w świetle archeologii” wygłosi mgr Marek Dworaczyk. Na spotkanie obowiązują darmowe wejściówki dostępne pod linkiem https://app.evenea.pl/event/archeologiapomorza/, osobiście w filii lub telefonicznie 91 506 50 58.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Wykład poświęcony będzie najstarszym dziejom Szczecina, od powstania pierwszej osady najpewniej na przełomie VIII i IX wieku aż po czasy funkcjonowania miasta lokowanego na prawie niemieckim. Kanwą tego wystąpienia będą wyniki badań archeologicznych prowadzonych na terenie Starego Miasta od 1947 r. Dzięki uzyskanym w toku tych badań źródłom możliwa jest dzisiaj rekonstrukcja zarówno rozwoju przestrzennego miasta, jak i różnego rodzaju zjawisk społeczno-gospodarczych, które doprowadziły, jak mówią XII-wieczne źródła pisane, do wysunięcia się w tym czasie Szczecina na czoło miast pomorskich, a następnie do powstania miasta na prawie magdeburskim i w końcu do ustanowienia tu siedziby książęcej.

mgr Marek Dworaczyk
Od 1993 r. zatrudniony w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w obecnym Ośrodku Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie. Od początku swojej pracy badawczej zajmuje się badaniami głównie nad wczesnym i późnym średniowieczem oraz wczesnym okresem nowożytnym na Pomorzu Zachodnim. Jego zainteresowania dotyczą zwłaszcza wczesnych ośrodków miejskich i miast lokacyjnych. Właśnie na terenie takich ośrodków był koordynatorem lub współprowadzącym badania wykopaliskowe, w tym między innymi w: Kołobrzegu, Białogardzie, Gryficach, Gryfinie, a zwłaszcza w Szczecinie. To w tym ostatnim mieście już od początku swojej pracy badawczej współprowadził badania wykopaliskowe na terenie szczecińskiego Podzamcza (kwartał 6). Tu też w latach 2011-2012 kierował badaniami wykopaliskowymi na dziedzińcu głównym Zamku Książąt Pomorskich, a następnie w roku 2019 na Podzamczu, na obszarze dawniej zajętym przez hotel Arkona.
Autor lub współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących głównie wczesnego i późnego średniowiecza na Pomorzu Zachodnim.

Data rozpoczęcia
20 stycznia, 2022
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Nowy klub młodych miłośników gier planszowych
Wydarzenie dla dzieci

Nowy klub młodych miłośników gier planszowych

26 lutego, 2024
15.00
[Spotkania z planszówkami]

[Spotkania z planszówkami]

27 lutego, 2024
17.00
[Ekipa Seniora]

[Ekipa Seniora]

27 lutego, 2024
14.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content