grafika do wykładu

Jak formowała się budowa geologiczna i rzeźba Pomorza? Wykład

27 października (środa) o godz. 18.00  zapraszamy na wykład „Jak formowała się budowa geologiczna i rzeźba Pomorza” prof. dr. hab. Ryszarda Borówki. 

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/rzezbapomorza/ Zapisu na spotkanie można dokonać także osobiście w filii (od pn do pt w godz. 8-20) lub telefonicznie 91 506 50 58. Przypominamy, że ilość miejsc jest ograniczona.

O wykładzie
W swoim wystąpieniu prowadzący przedstawi:

  • problem formowania się obszaru Pomorza podczas paleozoiku na styku wielkich struktur geologicznych Europy;
  • permska historia Pomorza jako pustynnego terytorium w centrum połączonych płyt kontynentalnych Ameryki Północnej (Laurencji) oraz wschodniej Europy (Baltiki) – razem Laurusji – etap rozwoju intensywnego wulkanizmu, serii osadów pustynnych oraz grubych pokładów soli kamiennej;
  • mezozoiczna i wczesno kenozoiczna historia Pomorza, naznaczona częstymi zalewami morskimi i procesami tektonicznymi, które doprowadziły do wypiętrzenia wału pomorskiego;
  • neogeńska działalność rzek i czwartorzędowe zlodowacenia oraz ich wpływ na rozwój Bałtyku i rzeźby Pomorza.

O prowadzącym
prof. dr hab. Ryszard Krzysztof Borówka

Urodził się 11 maja 1949 r. w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1971), gdzie pracował do 1995 r. Tam też uzyskał stopień naukowy doktora (1977) oraz  doktora habilitowanego nauk o Ziemi w dyscyplinie geografia, specjalność geomorfologia oraz geologia i paleogeografia czwartorzędu (1993). Jest  profesorem tytularnym nauk o Ziemi od 2003 r.

Od 1993 roku związał się z Uniwersytetem Szczecińskim, gdzie w latach 2002-2008 był dziekanem Wydziału Nauk Przyrodniczych, a w latach 2008-2016 – Dziekanem Wydziału Nauk o Ziemi. W latach 1995-2020 kierował Zakładem Geologii i Paleogeografii w Instytucie Nauk o Morzu. Obecnie pracuje w Instytucie Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół kilku zagadnień z zakresu geologii i paleogeografii czwartorzędu, w tym zwłaszcza sedymentologii i geochemii osadów różnych środowisk sedymentacyjnych, zarówno lądowych jak i morskich. Brał udział w kilku ekspedycjach badawczych i podróżach naukowych na obszarze Azji, Północnej Afryki i Europy (m. in. Pustynia Gobi, Sajany Wschodnie, Chiny – prowincje Sinciang, Gansu i Hainan, Egipt, Tunezja, Maroko, Alpy – masyw Vanoise, Islandia, Północna Szwecja i Norwegia). Jest autorem lub współautorem ponad 370 publikacji, w tym ok. 200 oryginalnych artykułów naukowych, a także kilkunastu książek naukowych i popularnonaukowych.

Partnerzy: Fundacja Ścieżkami Pomorza oraz Instytut Nauk o Morzu i Środowisku US.

Data rozpoczęcia
27 października, 2021
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Siła kobiecej opowieści. Warsztaty kreatywne dla kobiet

Siła kobiecej opowieści. Warsztaty kreatywne dla kobiet

3 października, 2023
17.00
Dom. Wystawa prac Aleksandry Giemzy [wernisaż]

Dom. Wystawa prac Aleksandry Giemzy [wernisaż]

4 października, 2023
18.00
Aromaterapia wokół nas [Koło Gospodyń Miejskich]

Aromaterapia wokół nas [Koło Gospodyń Miejskich]

5 października, 2023
17.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content