grafika do wykładu

Jak formowała się budowa geologiczna i rzeźba Pomorza? Wykład

27 października (środa) o godz. 18.00  zapraszamy na wykład „Jak formowała się budowa geologiczna i rzeźba Pomorza” prof. dr. hab. Ryszarda Borówki. 

Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/rzezbapomorza/ Zapisu na spotkanie można dokonać także osobiście w filii (od pn do pt w godz. 8-20) lub telefonicznie 91 506 50 58. Przypominamy, że ilość miejsc jest ograniczona.

O wykładzie
W swoim wystąpieniu prowadzący przedstawi:

  • problem formowania się obszaru Pomorza podczas paleozoiku na styku wielkich struktur geologicznych Europy;
  • permska historia Pomorza jako pustynnego terytorium w centrum połączonych płyt kontynentalnych Ameryki Północnej (Laurencji) oraz wschodniej Europy (Baltiki) – razem Laurusji – etap rozwoju intensywnego wulkanizmu, serii osadów pustynnych oraz grubych pokładów soli kamiennej;
  • mezozoiczna i wczesno kenozoiczna historia Pomorza, naznaczona częstymi zalewami morskimi i procesami tektonicznymi, które doprowadziły do wypiętrzenia wału pomorskiego;
  • neogeńska działalność rzek i czwartorzędowe zlodowacenia oraz ich wpływ na rozwój Bałtyku i rzeźby Pomorza.

O prowadzącym
prof. dr hab. Ryszard Krzysztof Borówka

Urodził się 11 maja 1949 r. w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1971), gdzie pracował do 1995 r. Tam też uzyskał stopień naukowy doktora (1977) oraz  doktora habilitowanego nauk o Ziemi w dyscyplinie geografia, specjalność geomorfologia oraz geologia i paleogeografia czwartorzędu (1993). Jest  profesorem tytularnym nauk o Ziemi od 2003 r.

Od 1993 roku związał się z Uniwersytetem Szczecińskim, gdzie w latach 2002-2008 był dziekanem Wydziału Nauk Przyrodniczych, a w latach 2008-2016 – Dziekanem Wydziału Nauk o Ziemi. W latach 1995-2020 kierował Zakładem Geologii i Paleogeografii w Instytucie Nauk o Morzu. Obecnie pracuje w Instytucie Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół kilku zagadnień z zakresu geologii i paleogeografii czwartorzędu, w tym zwłaszcza sedymentologii i geochemii osadów różnych środowisk sedymentacyjnych, zarówno lądowych jak i morskich. Brał udział w kilku ekspedycjach badawczych i podróżach naukowych na obszarze Azji, Północnej Afryki i Europy (m. in. Pustynia Gobi, Sajany Wschodnie, Chiny – prowincje Sinciang, Gansu i Hainan, Egipt, Tunezja, Maroko, Alpy – masyw Vanoise, Islandia, Północna Szwecja i Norwegia). Jest autorem lub współautorem ponad 370 publikacji, w tym ok. 200 oryginalnych artykułów naukowych, a także kilkunastu książek naukowych i popularnonaukowych.

Partnerzy: Fundacja Ścieżkami Pomorza oraz Instytut Nauk o Morzu i Środowisku US.

Data rozpoczęcia
27 października, 2021
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Nowy klub młodych miłośników gier planszowych
Wydarzenie dla dzieci

Nowy klub młodych miłośników gier planszowych

26 lutego, 2024
15.00
[Spotkania z planszówkami]

[Spotkania z planszówkami]

27 lutego, 2024
17.00
[Ekipa Seniora]

[Ekipa Seniora]

27 lutego, 2024
14.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content