27 października (środa) o godz. 18.00 zapraszamy na wykład "Jak formowała się budowa geologiczna i rzeźba Pomorza" prof. dr. hab. Ryszarda Borówki.
Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w filii nr 7 (Pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) oraz w formie live’a na Facebooku biblioteki. Na spotkanie stacjonarne obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/rzezbapomorza/ Zapisu na spotkanie można dokonać także osobiście w filii (od pn do pt w godz. 8-20) lub telefonicznie 91 506 50 58. Przypominamy, że ilość miejsc jest ograniczona.
O wykładzie
W swoim wystąpieniu prowadzący przedstawi:
O prowadzącym
prof. dr hab. Ryszard Krzysztof Borówka
Urodził się 11 maja 1949 r. w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1971), gdzie pracował do 1995 r. Tam też uzyskał stopień naukowy doktora (1977) oraz doktora habilitowanego nauk o Ziemi w dyscyplinie geografia, specjalność geomorfologia oraz geologia i paleogeografia czwartorzędu (1993). Jest profesorem tytularnym nauk o Ziemi od 2003 r.
Od 1993 roku związał się z Uniwersytetem Szczecińskim, gdzie w latach 2002-2008 był dziekanem Wydziału Nauk Przyrodniczych, a w latach 2008-2016 – Dziekanem Wydziału Nauk o Ziemi. W latach 1995-2020 kierował Zakładem Geologii i Paleogeografii w Instytucie Nauk o Morzu. Obecnie pracuje w Instytucie Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół kilku zagadnień z zakresu geologii i paleogeografii czwartorzędu, w tym zwłaszcza sedymentologii i geochemii osadów różnych środowisk sedymentacyjnych, zarówno lądowych jak i morskich. Brał udział w kilku ekspedycjach badawczych i podróżach naukowych na obszarze Azji, Północnej Afryki i Europy (m. in. Pustynia Gobi, Sajany Wschodnie, Chiny – prowincje Sinciang, Gansu i Hainan, Egipt, Tunezja, Maroko, Alpy – masyw Vanoise, Islandia, Północna Szwecja i Norwegia). Jest autorem lub współautorem ponad 370 publikacji, w tym ok. 200 oryginalnych artykułów naukowych, a także kilkunastu książek naukowych i popularnonaukowych.
Partnerzy: Fundacja Ścieżkami Pomorza oraz Instytut Nauk o Morzu i Środowisku US.