Hiacynt. Spotkanie z Remigiuszem Ryzińskim

21 kwietnia (czwartek) o godz. 18:00 gościem filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) będzie Remigiusz Ryziński, filozof i kulturoznawca. W rozmowie z Anną Godzińską przybliży szczegóły niechlubnego wycinka historii lat 80-tych, czyli akcji “Hiacynt”, wymierzonej w homoseksualnych mężczyzn. Reportaż Ryzińskiego “Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów” wnikliwie docieka, jakie cele “przyświecały” ówczesnym władzom i ile osób zostało dotkniętych represjami.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Książki autora będzie można nabyć przed lub w trakcie spotkania w punkcie informacji filii na parterze.

„Akcja „Hiacynt” to ciąg wydarzeń, które miały miejsce w PRL-u, u jego schyłku w latach 80. Zdecydowano wówczas o inwigilacji wszystkich homoseksualnych mężczyzn w kraju.
Hiacynt to także wiosenny kwiat, który występuje szeroko na świecie, również w Polsce. Charakteryzuje się różnokolorowymi i gęsto zbitymi gronami, zebranymi na twardej i silnej łodydze wyrastającej ze zwartej cebuli. Ma mocny, słodki i upajający zapach.
W mitologii greckiej Hiacynt to kochanek boga Apolla i ukochany Zefira, który z zazdrości doprowadził do śmierci chłopca. Hades oddał jego ciało kochankowi, a ten złożył je następnie na Olimpie, siedzibie bogów.”
fragment książki od Wydawcy

Remigiusz Ryziński – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad doktoratem prowadził w Paryżu u Julii Kristevy. Habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie. Jest profesorem akademickim, stypendystą m.in. Rządu Francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy, a także członkiem rady Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością przy Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się feminizmem oraz teoriami gender i queer, tłumaczył Sartre’a, Eco i Kristevę. Autor książek reporterskich Foucault w Warszawie, za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike, Dziwniejsza historia oraz Moje życie jest moje, która została przeniesiona na deski Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Laureat nagrody Natwest LGBT+ Diamonds 2018 w kategorii „Ambasador osób LGBT+ w życiu publicznym”.

Data rozpoczęcia
21 kwietnia, 2022
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Wernisaż wystawy prac Karola Pabicha

Wernisaż wystawy prac Karola Pabicha

10 października, 2022
18.00
Lektury na jesienne wieczory – kiermasz taniej książki w filii nr 28

Lektury na jesienne wieczory - kiermasz taniej książki w filii nr 28

10 października, 2022
9.00
Zachodniopomorski BiblioLAB 2022

Zachodniopomorski BiblioLAB 2022

12 października, 2022
9.00
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content