Hiacynt. Spotkanie z Remigiuszem Ryzińskim

21 kwietnia (czwartek) o godz. 18:00 gościem filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) będzie Remigiusz Ryziński, filozof i kulturoznawca. W rozmowie z Anną Godzińską przybliży szczegóły niechlubnego wycinka historii lat 80-tych, czyli akcji “Hiacynt”, wymierzonej w homoseksualnych mężczyzn. Reportaż Ryzińskiego “Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów” wnikliwie docieka, jakie cele “przyświecały” ówczesnym władzom i ile osób zostało dotkniętych represjami.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Książki autora będzie można nabyć przed lub w trakcie spotkania w punkcie informacji filii na parterze.

„Akcja „Hiacynt” to ciąg wydarzeń, które miały miejsce w PRL-u, u jego schyłku w latach 80. Zdecydowano wówczas o inwigilacji wszystkich homoseksualnych mężczyzn w kraju.
Hiacynt to także wiosenny kwiat, który występuje szeroko na świecie, również w Polsce. Charakteryzuje się różnokolorowymi i gęsto zbitymi gronami, zebranymi na twardej i silnej łodydze wyrastającej ze zwartej cebuli. Ma mocny, słodki i upajający zapach.
W mitologii greckiej Hiacynt to kochanek boga Apolla i ukochany Zefira, który z zazdrości doprowadził do śmierci chłopca. Hades oddał jego ciało kochankowi, a ten złożył je następnie na Olimpie, siedzibie bogów.”
fragment książki od Wydawcy

Remigiusz Ryziński – absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad doktoratem prowadził w Paryżu u Julii Kristevy. Habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie. Jest profesorem akademickim, stypendystą m.in. Rządu Francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy, a także członkiem rady Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością przy Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się feminizmem oraz teoriami gender i queer, tłumaczył Sartre’a, Eco i Kristevę. Autor książek reporterskich Foucault w Warszawie, za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike, Dziwniejsza historia oraz Moje życie jest moje, która została przeniesiona na deski Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Laureat nagrody Natwest LGBT+ Diamonds 2018 w kategorii „Ambasador osób LGBT+ w życiu publicznym”.

21 kwietnia, 2022