Góry – medytacja w ruchu. Spotkanie z Piotrem Wnukiem [Kolory kultury]

24 kwietnia (poniedziałek) o godz. 18:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) w [Kolorach kultury] przywitamy Piotra Wnuka – pasjonata podróży i poznawania świata.

Spotkanie w ramach projektu „Zobacz i usłysz kulturę” będzie tłumaczone na język migowy. Wstęp oczywiście wolny.

Nasz gość zaprasza Was osobiście:
“Wyjaśnię, za co kocham góry. Opowiem także o Majorce, ale nie o kurortach, tylko o trekkingu z południa na północ wyspy przez góry Serra de Tramuntana szlakiem GR 221 Ruta de Pedra. Będzie mowa o wspaniałych górach, zatokach wciśniętych w nabrzeże, gajach pomarańczowych, drzewach truskawkowych oraz o urokliwych górskich miasteczkach. Będzie też o drewnianym pociągu „orange train” i miasteczku Lluc, w którym zaobserwować można spadające gwiazdy. Wyjaśnię również, dlaczego polski kompozytor i pianista – Fryderyk Chopin – tak uwielbiał tę największą wyspę Balearów.

Wspomnę też o trekkingu z plecakiem na przepięknej wyspie kanaryjskiej La Palma, jeszcze nie tak bardzo odkrytej i popularnej. Wspomnę o nocy spędzonej na najwyższym szczycie wyspy – Roque de los Muchachos. Opowiem o zjawiskowej kalderze de Taburiente i wspaniałych lasach wawrzynowych znajdujących się w Los Tilos. Pokażę też nadzwyczajną różnorodność bujnej, endemicznej przyrody La Palmy nazywanej „La Isla Verde”, czyli: Zielona Wyspa.

Powiem również o niesłychanej gościnności Irańczyków, wspomnę też o niezwykle skomplikowanej formule grzecznościowej Ta’arof. Jest ona praktykowana przez wielu Persów i często błędnie interpretowana przez osoby z zewnątrz. Opowiem także, jak samotnie wszedłem na najwyższy szczyt Iranu – Demawend (5609 metrów).
Będzie też o Biesach, Beskidach, Tatrach oraz Karkonoszach, które odwiedzam co miesiąc.
A na sam koniec mojej górskiej opowieści wyjaśnię, czy aby na pewno Mont Blanc, na którego szczycie stanąłem w 2016 roku, jest zawsze biały?
Powiem też, czy warto być na wierzchołku Pico del Teide o brzasku? No i wyklaruję, czym dla mnie jest ta medytacja w ruchu.”

Piotr Wnuk – pasjonat podróży przemierzający świat autostopem, lokalnym transportem, motorem, rowerem lub na piechotę. Do tej pory odwiedził 40 krajów (m.in. Laos, Birmę, Kambodżę, Wietnam, Tajlandię, Japonię, Iran, Liban, Maroko, Nową Zelandię, Norwegię, Bałkany). Szuka miejsc, w których można uzyskać wiedzę o kulturze odwiedzanego kraju oraz jego historii. Próbuje poznać i zrozumieć otaczający go świat.

Data rozpoczęcia
24 kwietnia, 2023
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Śledztwo Ptasznika. Spotkanie z Markiem Stelarem [Literacki Szczecin]

Śledztwo Ptasznika. Spotkanie z Markiem Stelarem [Literacki Szczecin]

6 marca, 2024
18.00
Annyeong! Trzynastkowy Klub Kulturowy

Annyeong! Trzynastkowy Klub Kulturowy

7 marca, 2024
16.00
Szczecin to TEŻ! moje miasto [wernisaż]

Szczecin to TEŻ! moje miasto [wernisaż]

7 marca, 2024
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content