Spotkanie z Anną Goc autorką książki "Głusza" w dniu 10 maja o godzinie 18 w ProMediach przy alei Wojska Polskiego 2, tłumaczone na język migowy

Głusza. Spotkanie z Anną Goc [Tydzień Bibliotek]

W środę 10 maja, o godz. 18:00 zapraszamy serdecznie na spotkanie z Anną Goc, autorką „Głuszy”, czyli zbioru esejów opisujących polską rzeczywistość osób głuchych. Książka w tym roku znalazła się wśród 5. nominowanych tytułów literackich do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Spotkanie w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) które będzie tłumaczone na język migowy, wpisane zostało także do obchodów tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Egzemplarze „Głuszy” będzie można kupić podczas spotkania.

” Dotąd o głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Teraz głusi chcą opowiedzieć o sobie sami. Wychowawca z internatu dla głuchych dzieci bił je i znęcał się nad nimi psychicznie. Głucha kobieta miga, że wychowankowie nie mogli o tym nikomu powiedzieć, bo większość z nich nie potrafiła mówić, a ich matki nie nauczyły się języka migowego. Głucha kobieta w ciąży trafiła do szpitala, ale nikt nie wezwał tłumacza. Jej syn, uczeń podstawówki, który umiał migać, musiał przekazać matce, że noworodka nie udało się uratować”. (fragment książki)

Anna Goc

Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Laureatka VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

autor zdjęcia: adam golec

Autorka książek „Boniecki. Rozmowy o życiu”, a także reporterskiej „Głuszy” (książka była nominowana do nagrody Odkrycia Empiku 2022 w kategorii literatura oraz znalazła się w finale Konkursu „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej).
Trzykrotnie nominowana do Nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy. Wyróżniona przez Amnesty International Polska za reportaże o prawach osób głuchych.

10 maja, 2023