W środę 10 maja, o godz. 18:00 zapraszamy serdecznie na spotkanie z Anną Goc, autorką „Głuszy”, czyli zbioru esejów opisujących polską rzeczywistość osób głuchych. Książka w tym roku znalazła się wśród 5. nominowanych tytułów literackich do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Spotkanie w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) które będzie tłumaczone na język migowy, wpisane zostało także do obchodów tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Egzemplarze „Głuszy” będzie można kupić podczas spotkania.
” Dotąd o głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Teraz głusi chcą opowiedzieć o sobie sami. Wychowawca z internatu dla głuchych dzieci bił je i znęcał się nad nimi psychicznie. Głucha kobieta miga, że wychowankowie nie mogli o tym nikomu powiedzieć, bo większość z nich nie potrafiła mówić, a ich matki nie nauczyły się języka migowego. Głucha kobieta w ciąży trafiła do szpitala, ale nikt nie wezwał tłumacza. Jej syn, uczeń podstawówki, który umiał migać, musiał przekazać matce, że noworodka nie udało się uratować”. (fragment książki)
Anna Goc
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Laureatka VI edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Autorka książek „Boniecki. Rozmowy o życiu”, a także reporterskiej „Głuszy” (książka była nominowana do nagrody Odkrycia Empiku 2022 w kategorii literatura oraz znalazła się w finale Konkursu „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej).
Trzykrotnie nominowana do Nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy. Wyróżniona przez Amnesty International Polska za reportaże o prawach osób głuchych.
