„Czytanie jest koniecznością!” Spotkanie z Dariuszem Bitnerem [Szczecin literacki]

4 kwietnia (czw.) o godz. 18:00 literackim gościem ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) będzie Dariusz Bitner — pisarz i krytyk.

Okazja do spotkania powiązana jest z marcową premierą „Cudu”,
czyli najnowszej powieści autora.

Moderatorem rozmowy będzie prof. dr hab. Andrzej Skrendo.
Partnerem wydarzenia jest Państwowy Instytut Wydawniczy.

Wstęp na spotkanie oczywiście wolny.

” „Czytanie jest koniecznością!”, krzyczy narrator w ostatnim rozdziale. Kim jest narrator? Trudno powiedzieć. Ale z pewnością najnowszą powieścią „Cud” Dariusz Bitner po raz kolejny udowadnia, że jest jednym z lepszych stylistów literackich w Polsce (co zostało zauważone przy jego poprzedniej powieści przez jurorów Nagrody Literackiej Gdynia). Wszystko zaczyna się od uroczej historii o chłopcu niechcącym czytać, choć wszyscy w jego otoczeniu to robili,
a przeistacza się w nieskrępowaną opowieść o wyobraźni i jej cudownych tworach, które mogą przyjmować kształty dziecięcych marzeń lub szalonych i niebezpiecznych objawień”.
(opis od Wydawcy)

Dariusz Bitner, rocznik 1954, gdynianin z urodzenia, od 1958 roku związany jest ze Szczecinem. Zadebiutował na łamach tygodnika „Jantar” (1970). Swoje teksty publikował m.in. w „Twórczości”, „Akcencie”, „Miesięczniku Literackim”, „Nowym Nurcie”, „Odrze”, „Pograniczach”, „Przekroju”, „Radarze”, „Karuzeli”, „Spojrzeniach” i w „Studencie”.

Zajmował się też składem książek, adiustacją tekstów i nadzorem produkcji wydawnictw. Założył i prowadził agencję dziennikarsko-literacką „Basil”, w której we własnym zakresie opublikował kilka swoich książek oraz książkę autorstwa Henryka Berezy „Epistoły” (1998).
Był pomysłodawcą i wydawcą pisma „BABORAK. Kultura Szczecińska”, które przez dziewięć miesięcy rozprowadzał bezpłatnie.

4 kwietnia, 2024