Botánica. Rysunek inspirowany przyrodą Andaluzji

W grudniu w filii nr 54 “ProMedia” (al. Wojska Polskiego 2) zapraszamy do oglądania wystawy prac Joanny Klepadło. Podczas specjalnej formy wernisażu – jako live na profilu fb biblioteki – 8 grudnia o godz. 18.00 artystka opowie o swoich rysunkach i inspiracjach twórczych powstałych podczas pobytu w Andaluzji. Na żywo w ProMediach będzie można porozmawiać z autorką prac 9 grudnia w godz. 12-14 oraz 10 grudnia w godz. 16-18.
Wystawa “Botánica” prezentowana będzie do 6 stycznia 2022 r.

Artystka o wystawie:
Wystawa Botánica to cykl rysunków botanicznych inspirowanych przyrodą
Andaluzji. Mieszkając na południu Hiszpanii, nie przestawał mnie zadziwiać widok
pomarańczy, granatów czy migdałów rosnących na drzewach, które z mojej
wschodnioeuropejskiej perspektywy rosną przecież w supermarketach.
Zafascynowało mnie bogactwo tamtejszej roślinności, która nawet zimą
oczarowywała mnie sadami pełnymi kwitnących migdałowców czy pagórkami
usianymi kwitnącymi irysami. Spędzałam więc wiele czasu w naturze obserwując
nowe dla mnie rośliny, które w efekcie uwiodły mnie swoją ekspresją i zmusiły do
sportretowania ich na papierze. Szczególnie zainteresowały mnie ich detale, które
zdają się opowiadać o zdarzeniach i przeżyciach niewypowiadalnych słowami.

Artystka o sobie:
Urodziłam się w 1990 roku w Szczecinie i ukończyłam studia magisterskie na kierunku grafika warsztatowa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Obecnie rozpoczynam studia doktoranckie, w ramach których obrałam sobie za cel badanie możliwości rysunku w podejmowaniu tematu kryzysu bioróżnorodności. Za pomocą rysunku opowiadam historie znalezione w lesie i zapraszam do bliższego zapoznania się z fascynującymi elementami świata natury. Ta kryje w sobie zarówno sceny pobudzające naszą wyobraźnię i wrażliwość, jak i warte odkrycia bogactwo, o które powinniśmy wspólnie dbać. Inspiruje mnie w szczególności świat roślin, które portretuję używając tuszu, ołówka, kredek i technik wklęsłodruku.

8 grudnia, 2021