Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych

22 lutego (czw.) o godz. 18:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) zapraszamy na spotkanie z Magdą Kosińską-Król, kulturoznawczynią i dziennikarką.

Powodem wydarzenia jest premiera książki pt. ” Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych”, czyli opowieści o historii Stanów Zjednoczonych (od krachu na Wall Street
po wydarzenia XXI wieku) przez pryzmat komedii telewizyjnych — lub odwrotnie.

Z autorką na tematy społeczno-kulturowe porozmawia Artur Niewczas —
specjalista ds. promocji, fan popkultury azjatyckiej.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Partnerem wydarzenia jest wydawnictwo Perony Kultury.

Patronami medialnymi są m.in. „Nie czytasz? Nie idę z tobą do łóżka”
oraz portal nakanapie.pl.
Premiera książki miała miejsce 24 stycznia.

„W 2012 roku ponad 60 lat po premierze serial “Kocham Lucy” został uznany za najlepszą produkcję telewizyjną wszech czasów, deklasując Kroniki Seinfelda, MAS*H, Zdrówko, czy – co najbardziej zaskakujące – zostawiając daleko w tyle Przyjaciół. Wyniki ankiety przeprowadzonej w 2012 roku przez ABC News i magazyn „People” stanowią niezbity dowód na to, że sitcom z Lucille Ball w roli głównej stał się nie tylko elementem amerykańskiej kultury, ale wręcz „dobrem narodowym”.

Sześć sezonów, łącznie 181 odcinków, zaprezentowano w latach 1951–1957.
Mogłoby się zdawać, że z upływem czasu perypetie Lucy i Ricky’ego Ricarda znikną wśród setek bardziej nowoczesnych, bardziej aktualnych tematycznie, bardziej ambitnych seriali komediowych. A jednak Amerykanie nadal kochają ekranową Lucy, która niczym klaun rozbawiała do łez ekipę, publiczność zgromadzoną w studiu i widzów zasiadających przed odbiornikami. Ale pokochano nie tylko gapowatą Lucy Ricardo, lecz również kobietę, która wcielała się w jej rolę. Lucille Ball do dziś pozostaje legendą telewizji i symbolem amerykańskiej komedii.”
(fragment książki Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych)

22 lutego, 2024