Ach, Ci przedziwni Goci… [Pomerania incognita]

29 września (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością].

Tym razem dr Marta Chmiel-Chrzanowska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego opowie o jednym z największych i najważniejszych plemion wschodniogermańskich, czyli o Gotach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Ach Ci przedziwni Goci… Pojawić się mieli na Pomorzu w początkach naszej ery. Ich obecność manifestuje się poprzez tajemnicze stanowiska archeologiczne jakimi są kręgi kamienne oraz cmentarzyska kurhanowe. Wraz z nimi zmienić się miał obrządek pogrzebowym ludności zamieszkującej wcześniej te tereny. Co o nich tak naprawdę wiemy? Do czego służyły tajemnicze kręgi kamienne? Dlaczego zmarli chowani byli bez broni i przedmiotów wykonanych z żelaza? Czy to prawda, że za króla Beriga wyruszyć mieli ze Skandzy i w trzech łodziach dopłynęli do Gothiskandzy?

Te i wiele innych pytań od wielu już lat rozpalają wyobraźnię badaczy okresu wpływów rzymskich. W ramach prezentowanego wykładu wyruszymy śladem Gotów i poszukamy ich obecności na Pomorzu, choć trochę uchylimy drzwi do przeszłości tego fascynującego ludu i jego obecności na terenach Polski.
(opis od prelegentki)

Dr Marta Chmiel-Chrzanowska

ukończyła Archeologię i Historię na Uniwersytecie Szczecińskim. Rozprawę doktorską pt. Społeczność kultury wielbarskiej, pod kierunkiem prof. dr hab. Grzegorza Domańskiego obroniła w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. W latach 2014-2015 pracowała dla Uniwersytetu w Oslo w projekcie E18 Rugtvedt-Dørdal.
Jej zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia związane z okresem wpływów rzymskich, archeologią społeczną, archeologią śmierci, archeologią środowiska, stresem środowiskowym i jego wpływem na decyzje osadnicze społeczności w okresie wpływów rzymskich.
Jest członkiem European Association of Archaeologists oraz Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

Data rozpoczęcia
29 września, 2022
18:00
Miejsce
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne wydarzenia

Wernisaż wystawy prac Karola Pabicha

Wernisaż wystawy prac Karola Pabicha

10 października, 2022
18.00
Lektury na jesienne wieczory – kiermasz taniej książki w filii nr 28

Lektury na jesienne wieczory - kiermasz taniej książki w filii nr 28

10 października, 2022
9.00
Zachodniopomorski BiblioLAB 2022

Zachodniopomorski BiblioLAB 2022

12 października, 2022
9.00
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content