Ach, Ci przedziwni Goci… [Pomerania incognita]

29 września (czwartek) o godz. 18:00 zapraszamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w cyklu [Pomerania incognita. Spotkania z pomorską przeszłością].

Tym razem dr Marta Chmiel-Chrzanowska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego opowie o jednym z największych i najważniejszych plemion wschodniogermańskich, czyli o Gotach. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Partnerami cyklu są:
Fundacja Ścieżkami Pomorza
Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
Instytut Archeologii i Etnologii PAN
IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Ach Ci przedziwni Goci… Pojawić się mieli na Pomorzu w początkach naszej ery. Ich obecność manifestuje się poprzez tajemnicze stanowiska archeologiczne jakimi są kręgi kamienne oraz cmentarzyska kurhanowe. Wraz z nimi zmienić się miał obrządek pogrzebowym ludności zamieszkującej wcześniej te tereny. Co o nich tak naprawdę wiemy? Do czego służyły tajemnicze kręgi kamienne? Dlaczego zmarli chowani byli bez broni i przedmiotów wykonanych z żelaza? Czy to prawda, że za króla Beriga wyruszyć mieli ze Skandzy i w trzech łodziach dopłynęli do Gothiskandzy?

Te i wiele innych pytań od wielu już lat rozpalają wyobraźnię badaczy okresu wpływów rzymskich. W ramach prezentowanego wykładu wyruszymy śladem Gotów i poszukamy ich obecności na Pomorzu, choć trochę uchylimy drzwi do przeszłości tego fascynującego ludu i jego obecności na terenach Polski.
(opis od prelegentki)

Dr Marta Chmiel-Chrzanowska

ukończyła Archeologię i Historię na Uniwersytecie Szczecińskim. Rozprawę doktorską pt. Społeczność kultury wielbarskiej, pod kierunkiem prof. dr hab. Grzegorza Domańskiego obroniła w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. W latach 2014-2015 pracowała dla Uniwersytetu w Oslo w projekcie E18 Rugtvedt-Dørdal.
Jej zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia związane z okresem wpływów rzymskich, archeologią społeczną, archeologią śmierci, archeologią środowiska, stresem środowiskowym i jego wpływem na decyzje osadnicze społeczności w okresie wpływów rzymskich.
Jest członkiem European Association of Archaeologists oraz Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

29 września, 2022