na kolorowym tle napis informujący o Tygodniu Bibliotek

Tydzień Bibliotek 2021 [8-15 maja]

Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Jak co roku włączamy się w to ogólnopolskie święto czytelnictwa i bibliotek.

Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników i Czytelniczek spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem, promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”, które odbędzie się w formie live’a na naszym Facebooku 10 maja o godz. 18.00. Przez cały tydzień zapraszamy też na spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach”. Wiele naszych filii przygotowało też dodatkowe wydarzenia. Szczegóły poniżej.

Spotkanie z Rafałem Hetmanem

10 maja 2021 (poniedziałek) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Rafałem Hetmanem promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”. Spotkanie poprowadzi Anna Godzińska. Wydarzenie odbędzie się online na Facebooku biblioteki. 

O książce:

Wystarczyło zaledwie tysiąc czterdzieści dziewięć dni, by w podlubelskim żydowskim miasteczku po dawnych mieszkańcach pozostał tylko zryty przez poszukiwaczy złota cmentarz, zamieniona w szalet synagoga, splądrowane domy i dwadzieścioro troje ocalałych, z których żaden nie chciał tu zostać. Dziś o wojennych losach Izbicy przypomina jeszcze mniej: szkolna gablotka, dwie drewniane kuczki, zaniedbany kirkut i skrawki wyszeptanych opowieści. Bo jak mówić na głos o tych, którzy odeszli na naszych oczach i często za naszym przyzwoleniem?

Rafał Hetman wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni i katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz, anonimowi sąsiedzi i świadkowie. Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata. Sprawia przy tym, że losy małej, sennej Izbicy stają  się uniwersalną opowieścią o polskiej  historii. Pisze również o pułapkach ludzkiej pamięci i konsekwencjach milczenia, bo to właśnie przemilczane historie mówią o nas najwięcej.

O autorze:

Rafał Hetman (ur. 1987) – reporter. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Chidusz”. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze faktu.

Spotkanie odbywa się w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.

Znajdziesz mnie w bibliotece. Bohaterki

Przez cały tydzień zapraszamy na spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” oraz na spacer śladami szczecińskich kobiet.

Książka w lekkiej formule prezentuje kobiece postacie ważne dla rozwoju szczecińskiej społeczności. Oprócz tekstów opowiadających losy i zasługi bohaterek, w publikacji zostały zamieszczone propozycje zadań do wykonania w gronie rodzinnym lub podczas lekcji szkolnych (prace plastyczne, spacery, twórcze inspiracje). Jest to ciekawa i ważna książka dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Szczecin. Publikację można przeczytać online: https://bit.ly/Bohaterki

Podczas spotkań poznamy także współczesne bohaterki naszego miasta, inspirujące kobiety aktywne społecznie i twórczo. 

Harmonogram spotkań:

  • 08 maja (sobota) o godz. 16.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
    Spotkanie z autorką książki, Kingą Rabińską, poprowadzi Barbara Markowska.
  • 11 maja (wtorek) o godz.18.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
    Sabina Wacławczyk przeczyta historię „O Heluni, która nazywała szczecińskie ulice”, czyli o Helenie Kurcyusz.
  • 12 maja (środa) o godz. 18.00 (filia nr 28, pl. Lotników 7)
    Maria Stafyniak przeczyta historię „O Krystynie, która fotografowała Szczecin”, czyli o Krystynie Łyczywek.
  • 13 maja (czwartek) o  godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)
    Dorota Pundyk przeczyta historię „O Janinie, która wychowywała nowych szczecinian”, czyli o Janinie Szczerskiej.
  • 14 maja (piątek) o godz. 18.00 (filia nr 7, pl. Matki Teresy z Kalkuty 8)
    Justyna Machnik przeczyta historię „O Annie i Leoni, które stawiały pomniki”, czyli o Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz.

Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli to część spotkań w bibliotekach odbędzie się hybrydowo.

15 maja (sobota) o godz. 11.00 Start: Pomnik Trzech Orłów 
Bohaterki | Spacer śladem kobiet z Tomaszem Wieczorkiem

Zapraszamy na spacer śladem bohaterskich kobiet! Kim są szczecińskie Bohaterki? To kobiety, które zapisały się w lokalnej historii – te bardziej znane (jak Helunia Kurcyusz, Janina Szczerska czy Krystyna Łyczywek), jak i te ciche heroiny codzienności. Dlatego szlak wyznaczać będą dla nas zarówno konkretne Bohaterki, których historie zebrano w edukacyjnej publikacji „Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” (link tutaj: https://bit.ly/Bohaterki), jak i tropy oraz opowieści o mieście snute z kobiecej perspektywy. Wybierz się z nami na spacer i poznaj je lepiej 🙂

Wydarzenia są organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie i Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki” w ramach Tygodnia Bibliotek 2021.

Tydzień Bibliotek w naszych filiach i online

  • Filia nr 2 (ul. Sikorskiego 10) zaprasza do obejrzenia wystawy na temat historii bookcrossingu, która będzie dostępna w godzinach pracy filii.
  • Filia nr 4 przygotowała cykl online “Znajdziesz mnie, znajdziesz nas w bibliotece!”

Każdego dnia jesteśmy gotowi do spotkania z Tobą, drogi Czytelniku! 

Jesteśmy, by zawsze towarzyszyć Ci w wyborach czytelniczych, by wymienić się wrażeniami z przeczytanych lektur, by porozmawiać o tym, co dla nas ważne, by podzielić się radością, a czasem też troską. Jesteśmy tu dla Ciebie, zapraszamy!

Ku radości, ku zabawie!

Jakie pozycje warto podsuwać dzieciom, by czytanie stało się wielką przyjemnością? Każdego dnia na profilu społecznościowym filii zaprezentujemy książki, które bawią, zaciekawiają fabułą i sprawiają, że czytanie staje się niezapomnianą przygodą!

Znajdziesz mnie w bibliotece

O  czytelniczych doświadczeniach, ulubionych autorach i książkach, o których pamięta się przez całe życie, opowiedzą Państwu bibliotekarze, których na co dzień można spotkać w naszej filii.  Do zobaczenia na naszym Facebooku!

Teatr ilustracji

„Baśnie” Hansa Christiana Andersena stanowią ulubioną lekturę niemal wszystkich dzieci. Naszym najmłodszym czytelnikom przybliżymy je w konwencji Kamishibai – japońskiego teatru ilustracji. Oczywiście, ze względów bezpieczeństwa – online!

Wszystkie atrakcje znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/filia4MBP 

  • Filia nr 7 (pl. Matki Teresy 8) zaprasza do oglądania prac dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola na temat “Co znajdziesz w bibliotece?”. Prace zostaną wyeksponowane na miejscu w filii oraz zaprezentowane na Faceboooku: https://www.facebook.com/filia7MBPSzczecin 
  • Z okazji Tygodnia Bibliotek filia nr 11 (ul. Pogodna 49) zaprasza do oglądania wystawy malarstwa Felicji Sarosiek. 

Autorka na emeryturze korzysta z wolnego czasu, zwiedza świat, poznaje różne kultury i maluje dla przyjemności.

Felicja Sarosiek to absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, który ukończyła z tytułem magistra biologii na wydziale Nauk Przyrodniczych. Doktoryzowała się w Pomorskiej Akademii Medycznej uzyskując tytuł doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej. Członkini Polskiego Towarzystwa Higienicznego. Uczestniczyła w wielu sympozjach, w tym również międzynarodowych, publikowała liczne prace naukowe. Pracowała na stanowisku kierowniczki Higieny Komunalnej w Terenowej Stacji Epidemiologicznej w Szczecinie. Była wykładowczynią w Policealnej Szkole Medycznej w Szczecinie.

  • Filia nr 22 do obejrzenia ekspozycji książek poradnikowych dla dorosłych i dla dzieci. 
  • Zespoły filii nr 28 i ProMediów zapraszają do obejrzenia serii filmów „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Zapraszamy czytelników i mieszkańców Szczecina na wirtualną wycieczkę po bibliotecznych zbiorach. W obu filiach znaleźć można interesujące pozycje do czytania, słuchania i oglądania. Wirtualna wycieczka dla zwiększenia atrakcyjności wypełniona będzie “wybuchowymi” efektami specjalnymi, a my jako drużyna z obu filii zaprezentujemy zbiory “które znajdziesz w bibliotece”. Każdy z nas, jako przewodnik, oprowadzi po kolekcji tytułów związanych z jego zainteresowaniami. 

Kolekcje, które omówimy:

– manga/komiksy, animacje, kino Azji 
– książki historyczne 
– filmy i literatura o filmie 
– książki i audiobooki dla dzieci.

Zapraszamy! 

  • Filia nr 48 będzie zachęcać czytelników do podzielenia się refleksją na temat czytelnictwa i bibliotek. O tym co znajdują dla siebie w książkach, w bibliotece będą mogli opowiedzieć przy pomocy haseł przygotowanych wcześniej przez bibliotekarzy. Na kartkach umieścimy różne tytuły, które mogą nawiązywać do ich stosunku do literatury, do emocji, wartości, jakie kryją się między stronami. Czytelnicy zostaną poproszeni o zapozowanie do zdjęcia z wybranym tytułem. Pod koniec tygodnia na profilu facebookowym zostanie opublikowany kolaż zdjęć.

Naszym obserwującym w mediach społecznościowych zapewnimy również dawkę inspiracji literackich publikując zestawienia tytułów zapewniających porcję różnorodnych emocji od radości po dreszczyk

O Tygodniu Bibliotek

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r.  doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.

W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja.

Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.

Data publikacji
30 kwietnia, 2021
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich [fotorelacja]

Jak co roku wyruszyliśmy, by promować czytanie wśród mieszkańców Szczecina. 23 kwietnia (wt.) rozdawaliśmy książki w Galerii Kaskada oraz na pobliskich ulicach. W tej fajnej i szlachetnej przygodzie wsparły nas wolontariuszki i wolontariusze — miłośnicy czytania. Akcja zakończyła się sukcesem,...
 

Kody Legimi na kwiecień 2024 WYCZERPANE

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania względem MBP. Warunkiem...
 

Wirtualne spacery - podsumowanie projektu

10 stycznia 2023 r. wyruszyliśmy na wyprawę po naszych filiach, chcąc cyklicznie prezentować je Wam, pomysłowo i inspirująco. Była to wycieczka wirtualna, choć my realnie odwiedzaliśmy kolejne biblioteki, aby robić ich zdjęcia — budulec prezentacji multimedialnych. W każdej filii staraliśmy...
 

Poza granicami słowa (Jenseits der Grenzen des Wortes) [fotorelacja]

Od marca do kwietnia zostaliśmy partnerem w polsko-niemieckim projekcie, organizowanym przez Beatę Zuzannę Borawską. Punktem wyjścia podczas spotkań były rozmowy na temat złożonościtożsamości kobiet Pogranicza, tkania osobistych herstorii, dzielenia się kobiecymi doświadczeniami i obserwacjami. Było to swoiste „mapowanie granicy” pomiędzy...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content