zarys budynku filii nr 7 na kolorowym tle

Tydzień atrakcji na otwarcie nowej filii biblioteki [AKTUALIZACJA]

Już 10 kwietnia o godz. 9.00 zostanie udostępniona mieszkańcom Szczecina nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, która mieści się przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8.

Siedziba biblioteki jest budynkiem historycznym, zaprojektowanym w 1884 r. jako wolnostojący budynek szkolny. W okresie powojennym nadal pełnił funkcję szkoły podstawowej. W latach 80 XX w. został adaptowany do funkcji biblioteki na potrzeby filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Stał nieużytkowany od października 2009 r.

W historycznym budynku znajdziemy, oprócz wypożyczalni i czytelni, kameralną salę warsztatową, obszerną salę przygotowaną na spotkania autorskie i inne wydarzenia oraz strefę gier. Obiekt spełnia najnowsze standardy i jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powierzchnia nowej biblioteki to ponad 1000 m2.

Nowa placówka oferuje książki i audiobooki dla dzieci, dorosłych i młodzieży oraz zbiory muzyczne. Nowością w ofercie biblioteki są gry planszowe. Jako jedyna biblioteka w Szczecinie wyposażona jest w konsole do gier wideo, na których można grać w specjalnie przygotowanych pokojach gamingowych. 

Filia nr 7 czynna będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 oraz w soboty w godz. 9:00-17:00.

Otwarcie biblioteki uświetnią znakomici goście. Przez cały tydzień odbywać się będą spotkania autorskie i inne atrakcje. Planowane są spotkania z pisarzami: Elżbietą Cherezińską, Anną Dziewit-Meller i Marcinem Mellerem oraz Zygmuntem Miłoszewskim (to spotkanie będzie tłumaczone na język migowy). Gościem zaproszonym specjalnie dla najmłodszych jest Zofia Stanecka, autorka przygód niesfornej Basi. Ponadto w planach jest prelekcja o historii Drzetowa-Grabowa oraz popołudnie z grami i zwiedzanie budynku biblioteki.

Ze względu na sytuację pandemiczną wydarzenia odbędą się wyłącznie w formule online na Facebooku biblioteki. 

Szczegółowy program atrakcji w ramach cyklu otwarcia:

10 kwietnia (sobota) o godz. 9.00 oficjalne otwarcie biblioteki dla czytelników.

10 kwietnia (sobota) o godz. 16.00 Anna Dziewit-Meller i Marcin Meller porozmawiają o książkach, czytelnictwie i bibliotekach z Krzysztofem Lichtblauem.

Anna Dziewit-Meller – pisarka i dziennikarka. Od 2016 roku współprowadzi również portal „BukBuk”, na którym recenzuje książki, rozmawia z polskimi i zagranicznymi pisarzami, krytykami literatury, aktorami, dziennikarzami. Wydała książki “Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, “Disko”, “Góra Tajget” i “Od jednego Lucypera” oraz cykl dla dzieci “Damy, dziewuchy, dziewczyny”. Laureatka Nagrody Magellana i Róży Gali, nominowana do nagród Gryfia i Grand Press.

Marcin Meller – historyk, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Wydał książki: “Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, “Między wariatami – Opowieści terenowo-przygodowe”, “Sprzedawca arbuzów” oraz “Nietoperz i suszone cytryny”.

12 kwietnia (poniedziałek) o godz. 18.00 odbędzie się wirtualne zwiedzanie zakamarków nowej filii w formie live’a na Facebooku.

13 kwietnia (wtorek) o godz. 17.00 zapraszamy najmłodszych na spotkanie z Zofią Stanecką.

Jako dziecko chciała być wilkiem. Została pisarką. Dzięki temu może stawać się, kim zechce, nie przestając być sobą. Kocha słowa. Oprócz najbardziej chyba rozpoznawalnej serii o Basi pisze książki do serii „Czytam sobie”, „Poczytaj ze mną” i „Czytam i główkuję”, opowiadania („Świat według dziadka”), baśnie i powieści („Tajemnica Namokniętej Gąbki”, „Księga Ludensona”, „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu”). Napisała trylogię fantasy dla najmłodszych „Gdy pada deszcz” i poradniki „Damą być” oraz „Rycerzem być”.

14 kwietnia (środa) o godz. 17.00 zapraszamy do strefy gier z Brain on – Włącz myślenie, którą poprowadzi Marcelina Szwarc. Będzie to znakomita okazja, aby poznać ofertę gier naszej biblioteki podczas krótkiego live’a.

Marcelina Szwarc – fotografka, pedagożka wczesnoszkolna oraz mama dwójki dzieci zaprosi najmłodszych i starszych gości w niezwykły świat kostek, pionków i kart do gry. Od 3 lat prowadzi firmę Brain On – Włącz Myślenie. Poprzez granie w gry planszowe i karciane uczy dzieci logicznego myślenia. Jej misją jest przybliżenie fantastycznego świata zaklętego w kostkach, kartach i pionkach innym. Organizatorka wielu eventów.

15 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie poświęcone historii dzielnicy Drzetowo-Grabowo, które poprowadzi Wojciech Kral. 

Wojciech Kral – doktor filologii słowiańskiej, pasjonat turystyki, meloman, przewodnik turystyczny. W 2019 ukończył kurs i uzyskał certyfikat przewodnika turystycznego po Szczecinie. Prowadzi spotkania propagujące kulturę, muzykę i literaturę, połączone z wycieczkami, prezentacją slajdów, słuchaniem utworów muzycznych, dyskusjami. Współpracuje m.in. z Zamkiem Książąt Pomorskich i Uniwersytetem Szczecińskim. Interesuje się regionalistyką, zabytkami i przyrodą.

16 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Elżbietą Cherezińską. Prowadzenie: Agnieszka Piskorek.

Elżbieta Cherezińska – teatrolożka i pisarka specjalizująca się w powieści historycznej. Autorka cykli: „Północna droga”, „Odrodzone królestwo” i „Harda królowa” oraz książek “Z jednej strony, z drugiej strony wspólnie z Szewachem Weissem”, “Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”, “Gra w kości”, “Legion” oraz “Turniej cieni”. Finalistka Nagrody Literackiej Gryfia w 2013 roku i laureatka nagrody MKiDN w kategorii literatura w 2018 roku.

17 kwietnia (sobota) o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, które poprowadzi Marek Stelar. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

Zygmunt Miłoszewski – powieściopisarz i publicysta, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat Paszportu „Polityki” (2014). Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim oraz powieści “Domofon”, “Góry Żmijowe”, “Bezcenny”, “Jak zawsze” i “Kwestia ceny”.  Wszystkie jego książki ukazały się za granica i zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. 

Marek Stelar – autor szczecińskich powieści kryminalnych. Napisał cykl o Krugłym i Michalczyku, cykl o Dariuszu Suderze oraz powieści „Blask”, „Intruz”, „Blizny”, „Sedno” i „Sekta”.

Zapowiadane wcześniej spotkanie z Krzysztofem Niewrzędą oraz spacer z Przemkiem Głową śladami jego książki “Confinium. Szczecińska opowieść” odbędą się w innym terminie. Za zmiany przepraszamy.

Podczas odwiedzin w bibliotece obowiązuje noszenie maseczek, przestrzeganie limitu ilości osób oraz zachowanie reżimu sanitarnego.

Data publikacji
6 kwietnia, 2021
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Od kwietnia 2023 r. ZMIENIAMY zasady dystrybucji kodów LEGIMI i EMPIK GO!

Zainteresowanie kodami Legimi oraz Empik Go jest coraz większe! ↗️ Chcemy, aby jak najwięcej Czytelników mogło skorzystać z naszej oferty, W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi dystrybucji kodów LEGIMI i Empik Go przez MBP w roku 2023 uprzejmie informujemy, że...
 

Wirtualne spacery

Wirtualny spacer po naszych filiach? Czemu nie? Przedstawiamy Wam nasz nowy projekt, dzięki któremu możecie poznać nasze filie! Wirtualne spacery pozwolą Wam zwiedzić filie, dowiedzieć się ciekawostek na ich temat oraz obejrzeć wiele zdjęć. Co dwa tygodnie będziecie mogli poznawać...
 

Rekrutujemy!

Zapraszamy do naboru na stanowisko Informatyka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Miejsce pracy: Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, ul. J. Hoene-Wrońskiego 1. Zakres obowiązków: administrowanie siecią biblioteczną (rozwijanie, utrzymywanie i diagnostyka problemów z siecią lokalną i VPN), administrowanie...
 

Szczeciński Budżet Obywatelski 2024 - nabór projektów

W imieniu Urzędu Miasta Szczecin zapraszamy do naboru projektów do kolejnej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Poprzez Szczeciński Budżet Obywatelski mieszkańcy Szczecina co roku decydują o sposobie wydatkowania części budżetu miasta przeznaczonej na ten cel. To przedsięwzięcie współtworzone przez mieszkańców i...
 

Międzynarodowy Dzień Poezji

Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content