Światowy Dzień Książki

Trochę historii…

Katalonia kolebką święta książki

Pomysł organizacji Dnia Książki powstał w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia w tym regionie to prawdziwe święto narodowe ku czci patrona książki – świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją kobiety w tym dniu są obsypywane czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Płeć piękna w podziękowaniu odwzajemnia się mężczyznom książkowymi podarunkami.

23 kwietnia – symboliczna data

23 kwietnia to ważna data dla literatury światowej, bowiem właśnie tegoż dnia 1616 roku zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. 23 kwietnia to również rocznica urodzin lub śmierci innych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova, Josepa Pla czy Manuela Mejía Vallejo.

Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto wypadało w trakcie szkoły. Natomiast 23 kwietnia jest świętowany dzień Św. Jerzego i wtedy odbywa się tzw. Noc Książki, gdzie można się obłowić w książki w symbolicznych cenach.

Światowy Dzień Książki w naszych filiach!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w filii numer 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie świętować będziemy przez cały tydzień już od 17 kwietnia. Z tej okazji Panie Bibliotekarki zapraszająwszystkich naszych Czytelników do zapoznania się z specjalnie przygotowaną wystawką książek. Będą to tytuły, które zrobiły na nich ostatnimi czasy duże wrażenie i którymi chcą się z Wami podzielić. Ekspozycję znajdziecie na parterze przy stanowiskach bibliotekarskich.

Zachęcamy Was również do tego, abyście zrobili sobie zdjęcie w bibliotece, oznaczyli filię i udostępnili je w formie relacji na swoich kontach w portalach społecznościowych.

W ProMediach w ramach Światowego Dnia Książki przygotowaliśmy dla Was kolejną już edycję Żywej Książki. Będziecie mogli „wypożyczyć” żywe książki i porozmawiać z nimi o ciekawych tematach społecznych. Wydarzenie rozpocznie się o godz.11:00 i potrwa do godz.16:00. Udział oczywiście jest bezpłatny. Współorganizatorami kwietniowej edycji Żywej Biblioteki są: Fundacja MOŻESZ (Joanna Sawicka-Budziak i Paulina Olichwer) i Żywa Biblioteka Szczecin.

Nasze żywe książki:

 • Transpłciowy mężczyzna
 • Amazonka
 • Białorusin
 • Ateistka
 • Mama osoby głuchoniewidomej
 • Osoba głuchoniewidoma
 • Osoba z niepełnosprawnością ruchową
 • Podwójna trans mama
 • Osoba trans płciowa
 • Ukrainka
 • Niewidoma recytatorka
Data publikacji
18 kwietnia, 2023
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Zasady dystrybucji kodów LEGIMI i EMPIK GO w czerwcu!

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi i Empik Go. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznejw Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania względem...
 

Wirtualne spacery

Wirtualny spacer po naszych filiach? Czemu nie? Przedstawiamy Wam nasz nowy projekt, dzięki któremu możecie poznać nasze filie! Wirtualne spacery pozwolą Wam zwiedzić filie, dowiedzieć się ciekawostek na ich temat oraz obejrzeć wiele zdjęć. Co dwa tygodnie będziecie mogli poznawać...
 

Relacje z wydarzeń w filii nr 36

W kwietniu i maju z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Tygodnia Bibliotek w naszej filii bibliotecznej gościliśmy grupy przedszkolaków z PP 50 Gama, oraz z Przedszkola i Żłobka Małe Omnibuski. Na spotkaniach przedszkolaki dowiedziały się jak korzystać...
 

Tydzień Czytania Dzieciom w naszej bibliotece

” Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbędzie się w dniach 1 -7 czerwca 2023 r. Organizatorem wielkiego święta czytania jest Fundacja ABC XXI — Cała Polska czyta dzieciom, która od ponad dwudziestu lat...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content