“Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety” Renee Engeln

[Reportaż]

Czy nie czujemy się zagubieni, kiedy otaczają nas ideały kobiecego piękna rodem z okładek magazynów? Dziewczynki już od najmłodszych lat zwracają uwagę na to jak wyglądają. Wiele z nich uważa, że ich wygląd nie wpisujący się w obecne kanony piękna przekreśla ich inne zalety. Czują, że muszą skupiać się na wyglądzie, nawet jeśli tego nie chcą. Jednak wszystkie kobiety zapominają o tym, że nigdy nie będą wyglądać tak, by zadowolić innych. Walka z wielkimi mediami jakimi są telewizja, a przede wszystkim internet, nie jest równa.

Książka w przystępny sposób, bazując na przykładach i opowieściach wielu dziewczynek i kobiet w różnym wieku i z różnych środowisk, przybliża nam zjawisko obsesji piękna. Pokazuje jak jest niebezpieczne, jakie niesie konsekwencje oraz jak głęboko jest zakorzenione w kulturze i społeczeństwie, w których żyjemy. Pokazuje jak obsesja piękna niszczy zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Uczy o tym, że kobiety powinny przeciwstawiać się obecnego postrzeganiu piękna.

Książka ma pomóc porzucić utarte schematy myślowe, zmienić sposób postrzegania swojego ciała oraz odwrócić się do lustra i spełniać w innych sferach życia.

Martyna