„Moda vintage. Jak pokochać ubrania z drugiej ręki – second handy, vintage shopy i cała reszta” Aleksandra Zawadzka

[Literatura popularnonaukowa]

Czy znacie sposób na kupno kaszmirowego swetra za 10 zł, jedwabnych bluzek na wagę, ubrań największych domów mody z metkami za grosze? Odpowiedź jest prosta – second hand, lumpeks, vintage. Postrzeganie kupowania ubrań z drugiej ręki na przełomie ostatnich lat przeszło rewolucję. Kiedyś nie był to powód do chluby, dzisiaj – jest oznaką odpowiedzialnego kupowania, oszczędzania pieniędzy, bycia oryginalnym i do tego modnym.

Słowo vintage nie jest już dla nas tak obce jak kiedyś. Konsumenci mają coraz większą wiedzę na temat ciemnych stron branży modowej. Jesteśmy świadomi potrzeby zmiany podejścia do kupowania ubrań oraz negatywnego wpływu ich produkcji na środowisko.

Pozycja ta może być traktowana jako swoisty poradnik modowy na temat ubrań z tzw. “drugiej ręki”. W książce znajdziemy część opowiadającą o historii oraz genezie stylu vintage, jak i o samym znaczeniu tego słowa. Dowiemy się jak odróżnić oryginał od podróbki, jak datować odzież, jak działają sklepy typu second hand, jak prawidłowo czytać metki ubrań oraz jak poznać rodzaj tkaniny po dotyku. Dodatkowo autorka przedstawia informacje, które pomogą nam odpowiednio dbać o materiały, aby mogły nam długo służyć. Aleksandra Zawadzka zabierze nas w podróż po dziesięcioleciach XX wieku – opowie jak wyglądały trendy modowe w poszczególnych dekadach oraz jak rozpoznawać charakterystyczne elementy garderoby dla danej epoki.

O tym, ile można czerpać z kupowania części garderoby z sklepach z drugiej ręki przekonają nas kobiety, które same w takich miejscach kupują regularnie od lat. Autorka pozwala nam wejść do ich szaf i zobaczyć ich lumpeksowe stylizacje. Po więcej inspiracji możemy przenieść się na instagramowe profile dziewczyn, gdzie chętnie dzielą się swoimi “łupami”.

Dzięki książce możemy też zapoznać się z adresami sklepów z używaną odzieżą, vintage, pchlich targów. Niezależnie od tego, z którego zakątka kraju pochodzisz, z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Po przeczytaniu tej pozycji każdy poczuje się zmotywowany do odbycia swojej pierwszej lub kolejnej wizyty w second handzie. Nie tylko można zaoszczędzić, wyglądać stylowo i oryginalnie, ale również świadomie dbać o środowisko nie przyczyniając się do wzrostu poziomu konsumpcjonizmu. Same plusy, żadnych minusów.

Martyna

Książka dostępna w filiach: nr 12, nr 28, nr 38, nr 48, nr 54, nr 7.

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content