“Mężczyźni objaśniają mi świat” Rebecca Solnit

[Esej]

Rebecca Solnit to amerykańska eseistka, historyczka i działaczka feministyczna. Autorka porusza problemy i zagadnienia wciąż obecne w każdej kulturze i na każdym kontynencie.

W książce “Mężczyźni objaśniają mi świat” śmiało i odważnie pisze o tym, że przemoc ma płeć, a gwałty stanowią tło wydarzeń w każdym kraju. Podkreśla, że uczy się kobiety co robić, aby uniknąć gwałtu, zamiast uczyć mężczyzn, aby nie gwałcić. Pozycja ta porusza trudny, ale jednocześnie bardzo ważny temat. Jest warta przeczytania i poświęcenia jej czasu, chociaż chwilami można odnieść wrażenie, że rozważania autorki odbiegają od głównego zagadnienia. Treść eseju jest przepełniona statystykami dotyczącymi gwałtów, przemocy w rodzinie. Co prawda, statystyki te dotyczą głównie Stanów Zjednoczonych, ale przerażający jest fakt, że niezależnie od kraju, kultura gwałtu jest obecna wszędzie.

Wszystkie poruszane przez autorkę kwestie zobrazowane są mnóstwem przykładów wydarzeń, które obeszły się bez echa, albo takich, o których głośno było w mediach. Solnit mówi głośno o tym, że przepaść pomiędzy światem mężczyzn i kobiet istnieje i nie da się jej nie zauważyć. W tej wojnie płci zauważyć można brak symetrii, a empatia i życzliwość płci nie mają. W pewnym momencie nastąpiło zderzenie światów. Zaczęto zwracać uwagę na kobiety, ich zeznania, opinię czy zdanie. Kiedy kobieta mówiła coś, co podważało opinię mężczyzny, ci kwestionowali nie tylko fakty, ale nawet jej prawo do mówienia i wyrażania swojej opinii. W sytuacjach, w których kobieta ma rację, wielu mężczyzn zakłada, że jest wręcz przeciwnie tylko ze względu na jej płeć. Według autorki mężczyźni roszczą sobie prawo do kontroli nad kobietami. Pamiętajmy także, że mężczyźni są dobrymi sojusznikami, rozumieją, że chodzi o nich. Zawsze zresztą tacy mężczyźni istnieli.

Esej traktuje o feminizmie, braku równości nie tylko dla kobiet, ale i mniejszości. Zwraca uwagę na świat, w którym kobiety nadal toczą walkę o równy udział w każdej płaszczyźnie życia. Książka wydana została w 2014 roku. Data pierwszego polskiego wydania przypadła trzy lata później, w 2017 roku. Opowieści, opinie, problemy przedstawione w tym eseju mają charakter ponadczasowy. Prawdy te są uniwersalne, aktualne w obecnym świecie.

Martyna

Książka dostępna w filiach: nr 28, nr 48 oraz w aplikacji Legimi.

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content