“Jedenastka. Rozmowy o Pogoni” Tobiasz Madejski

[Rozmowy]

Autor jest kibicem piłki nożnej, a przede wszystkim Portowców od dziecka. Swoje pierwsze doświadczenia w mediach oraz w sporcie zdobywał już w wieku 17 lat publikując na portalu PogonOnline.pl.

Autor wpadł na pomysł napisania tej książki we wrześniu 2020, kiedy to przełożono mecz Pogoni z Lechem Poznań z powodu występu przeciwników w pucharach. Tobiasz Madejski uświadomił sobie wtedy jak wiele różnorodnych emocji budzi z pozoru tak drobna sprawa.

Książka opowiada o tym, że w piłce nożnej chodzi o coś zupełnie innego. Jest to opowieść o emocjach, które potrafi wywołać z pozoru przeciętny klub sportowy. Autor chciał pokazać dlaczego klub piłkarski generuje aż tak silne emocje. Ta idea doprowadziła go do przeprowadzenia rozmów z osobami, które w różnoraki sposób patrzą na Pogoń. Pokazuje jak ogromne znaczenie miało i ma dla rozmówców Madejskiego poczucie przynależności do danej wspólnoty, jaką jest klub piłkarski. Pokazuje również, że klub piłkarski może stać się częścią życia, a czasami nawet wyznaczać jego rytm. Dodatkowo ukazuje klub piłkarski jako zjawisko społeczne, które jest częścią życia wielu osób, niezależnie od płci, wieku czy środowiska, w którym się obracają. Każda z opowiadanych historii jest inna, ale jedno jest pewne – dla każdego z bohaterów książki Pogoń zajmuje ważne miejsce w jego życiu.

Tytuł ten nie ma być konkurencją dla poprzednich książek o Pogoni, a raczej ich uzupełnieniem. Zdecydowanie jest mniej piłkarski niż inne. Jedenastka – symboliczna liczba w świecie piłki nożnej. Tyle ilu zawodników gra w składzie oraz z tylu metrów strzela się rzuty karne. Autor potraktował piłkę jako punkt wyjścia do rozmów na inne tematy. „Jedenastka” opowiada o tym, jak ważnym elementem codzienności może stać się klub sportowy.

Książka nie bez powodu ukazała się 22 lipca – tego dnia Pogoń po 20 latach ponownie wystąpiła w europejskich pucharach.

Pozycja ta nie jest typowo o samej grze w piłkę nożną. Jeżeli szukasz statystyk, liczby bramek, pozycji w tabeli czy innych danych związanych z pogonią, to tutaj ich nie znajdziesz. „Jedenastka” przedstawia zbiór jedenastu rozmów, nie tylko z piłkarzami, ale i kibicami. W książce znajdziecie rozmowy z: Izabellą Woronowicz (prowadzącą od blisko 20 lat pub piłkarski w Szczecinie), Tianem Wangiem (od dziecka kibicującym Pogoni), Tomaszem Skuzą (z zespołu Quo Vadis, autorem hymnu „My Portowcy”). Bohaterami rozmów są również piłkarze, którzy grali zarówno w barwach Pogoni, jak i rywali MKS – Radosław Janukiewicz, Piotr Celeban, Radosław Majdan, Robert Dymkowski. Pozostali bohaterowie rozmów to: Maciej Milczanowski (weteran wojenny), Artur Kałużny (były prezes Pogoni), Edi Andradina (były zawodnik Pogoni) oraz Jarosław Stępski (wiceprezes Stowarzyszenia Pogoń Szczecin).

Martyna

Książka dostępna w filiach: nr 28, nr 38, nr 48, nr 6

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content