”Ekstaza. Lata 90: początek” Anna Gacek

[Reportaż]

”Ekstaza” Anny Gacek rzeczywiście – jak w zapowiedziach – jest obrazem kultury popularnej lat 90. Zastrzeżenie nr 1 – głównie kultury amerykańskiej; zastrzeżenie nr 2 – pewnych jej elementów, które od zawsze fascynowały byłą dziennikarkę Trójki. Jeśli słuchaliście jej audycji i wywiadów, to będziecie wiedzieć czego się spodziewać.

Najwięcej tu muzyki, ale jest też telewizja, moda, celebryci. Autorce udało się pokazać zmianę warty w muzyce przełomu lat 80. i 90., a do tego czytelnie wskazać zależności między trendami, poszczególnymi zespołami. Świetne są fragmenty osadzające danego artystę w czasoprzestrzeni wobec innych muzyków, pokazujące kto kogo mógł spotkać, który album był nowością, gdy wybuchło szaleństwo „Nevermind”, a który spadł na szary koniec notowań, bo muzycy nie zauważyli, że dzieje się coś znaczącego i dalej nagrywali glam rockowe patetyczne piosenki. Ciekawy jest rozdział o Madonnie i o „Miasteczku Twin Peaks” – choć autorka zdradza, kto zabił Laurę Palmer, czego nie mogę jej wybaczyć, bo na pewno są jeszcze osoby, które nie obejrzały tego serialu! Jeśli nie interesuje Was historia Pearl Jam, U2 czy Nirvany, to… uwierzcie – zainteresuje Was! Jest bowiem napisana tak wartko, że momentalnie wciąga i czytamy łapczywie wszystko do końca. Nie jest to bowiem biografia kilku zespołów, a bardzo czytelnie rozpisany na przeplatające się elementy obraz tamtych czasów. Dość krótkie rozdziały bardzo pomagają w utrzymaniu zainteresowania, bo choć jest w nich mnóstwo różnych informacji, to skupione są bardzo zgrabnie wokół jednego, wyraźnie zarysowanego wątku. Czekamy na kontynuację!

Julia

Książka dostępna w filiach: nr 1, nr 28, nr 48, nr 54, nr 6 oraz w aplikacji Legimi

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content